Dizi Haberleri

Bernard Cornwell’in The Warlord Chronicles’ı Dizi Oluyor

Bernard Cornwell‘in Kral Arthur’un hikayesini anlattığı The Warlord Chronicles romanları dizi oluyor. Bu yapım George R. R. Martin’in tarihi kurgunun ustası dediği Cornwell’in üçüncü dizi uyarlaması olacak.

The Warlord Chronicles üçlemesini 2000’lerin başında Savaş Lordu Yıllıkları adıyla Türkçe okuyabiliyorduk. Fakat Phoenix Yayınevi‘nin yayınladığı kitaplar tükenmişti. Birkaç yıldır sahaflarda da ortaya çıkmaz oldular.

Cornwell güçlü bir kalem ve neredeyse her romanıyla övgü topluyor. Fakat ekran uyarlamaları hem nicelik hem de nitelik olarak romanların gölgesinde kalıyor. En son The Last Kingdom dizisini izlemiştik. Bundan önce de Sean Bean’in başrolünde olduğu Sharpe dizisi vardı. The Warlord Chronicles, yazarın romanlarından uyarlanan üçüncü dizi olacak.

Cornwell Savaş Lordu Yıllıkları’nda Kral Arthur ve Merlin’in hikayesine başka bir yorumla bakıyor. Lancelot’u adi bir düzenbaz, Guinevere’i de garip ayinler düzenleyen bir cadı olarak anlatıyor. Ayrıca hikayeye göre Arthur bir kral değil, güçlü ve başarılı bir komutan. Ancak savaş Britanya topraklarını esir aldıkça askerlerin takip ettiği önemli bir lider oluyor. Yuvarlak masa şövalyeleri ise Camelot için savaşmaya gönüllü olan bir avuç askerin kırık dökük bir yuvarlak bir masanın etrafında yaptığı acelece bir toplantıdan doğuyor. Kısacası, romanın hikayesi efsaneye sadık bir uyarlama beklentisiyle gelenleri hayal kırıklığına uğratabilir. Fakat önyargılı yaklaşmazsanız güçlü anlatımı ve akışıyla sizi hayran bırakacaktır.

Bu romanda Arthur’u onun sağ kolu olan Derfel Cadarn’dan dinliyoruz. Anlatıcının Cadarn olması hikayenin fantastik yönlerini de vurguluyor. Zira Derfel de paganik geleneklere uzak bir genç değil. Merlin ile de çoğu askere göre daha yakın bir hayat yaşıyor.

The Warlord Chronicles Dizisi Detayları

Diziyi Bad Wolf stüdyoları, Sony’nin altında hazırlıyorlar. Yani ekip His Dark Materials dizisinin yapımcılarından oluşuyor. Şimdilik serinin yalnızca ilk kitabı olan Kış Kralı’nın hikayesini işleyecekler. İlk sezon 10 bölümden oluşacak ve çekimleri bu yıl başlayacak. Projenin diğer kitaplarının da yeni sezonlarda işleneceğini söylüyorlar.

The Warlord Chronicles’ın yönetmeni Peaky Blinders’ın bazı bölümlerinin ve Halo dizisinin de yönetmenliği yapan Otto Bathurst olacak.

Not: 2020’de de benzer bir haber yapmıştık. Ancak o projenin iptal edildiği haberini aldık.

Bernard Cornwell (sağda) Last Kingdom setinde

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.