Son Haberler
Anasayfa » Haberler » Çizgi Roman Haberleri » Türkiye’nin İlk Kıyamet Sonrası Çizgi Romanı – Project New World

Türkiye’nin İlk Kıyamet Sonrası Çizgi Romanı – Project New World

project-new-world-banner

Türkiye’de başlayacak olan ve uluslararası bir roman-çizgi roman ağı oluştumayı planlayan Project New World, değişik hikaye anlatım teknikleriyle Türkiye’nin ilk, dünyanın da en büyük kıyamet sonrası kurgusu olması iddiasıyla yola çıkıyor.

Bu proje, Türkiye’de bu alanda gerçekleşecek ilk proje olacak. Bugüne kadar “Kıyamet sonrasını işleyen” bir film, çizgi roman sunulmadı. Bu projeyle Türkiye, kıyamet sonrası kurgu türünde ve çizgi roman sektöründe dünyaya açılacak ve ülkemizin sesi tüm dünyada duyulacak.

project-new-world1İsteyen herkes projeye dahil olabilecek, katılımcılara Indiegogo hedef alınarak hikayenin çıkacak ilk sayısının satışı dahil olmak üzere kıyamet sonrası dünyada kalan bir karakter, kahraman veya haber ağındaki bir muhabir, editör olabilecekleri seçenekler sunuluyor.

9 Roman, 9 Kültür, 9 Hayat

PROJECT NEW WORLD’de 8 değişik ülkeden 9 yerel yazar kendi ülkelerinin ve kültürlerinin hikayelerini anlatacak. Okuyucular bu hikayelerde 9 eşsiz karakterin kıyamet sonrası dünyasında gördüklerine, yaşadıklarına ve hayatta kalmak için neler yapmak zorunda olduklarına tanık olacak.

Ana Hikaye, Çizgi Roman?

Bu projede anlatım sadece romanlarla sınırlı olmayacak. Her hikaye birbirinden farklı yerlerde geçip birbirlerinden farklı olsalar da dünyanın ana hikayesi ekseninde birbirlerine bağlı olarak kurgulanmış durumda. Bu bağlantı dünyanın ana hikayesinin işleneceği bir çizgi romanla okurlara aktarılacak.

İlginizi Çekebilir  Rogue One Çizgi Romanı Görmediklerimizi de Anlatacak

project-new-world2Neden Önemli?

Dünyada daha önce böyle bir hikayeyi farklı kültürlerin gözünden anlatan bir proje gerçekleştirilmedi. Şimdiye kadar olayları hep tek bir karakter ya da ülke perspektifinden anlatıldı. PROJECT NEW WORLD ile bu bakış açısı ilk defa kırılmış olacak ve kültürel çeşitliliğin ne kadar önemli olduğu gözler önüne serilecek.

Projenin sayfasına  Project New World First Wave – The Beginning adresinden ulaşılabilmektedir.

Anlatım Nasıl Olacak?

Dizilerde olduğu gibi sezon mantığıyla ilerleyecek. Toplamda 3 sezonluk bir macera sunulacak. Bir sezon bir yıla yayılacak ve bir sezonda 6 chapter yer alacak. Bölümler, hem yazarların kendi dilinde hem de İngilizce olarak yayınlanacak.

2 ayda bir tüm yazarların bölümleri (40-60 sayfa) eş zamanlı olarak web sitesinde yayınlanacak. Bunun dışında her ülke için farklı bir illüstrator görevlendirilecek. Her ülkenin farklı bir görsel stili olacak.

project-new-world3Siz bakmasanız da hikaye de bulunmasa da bu kurgulanmış dünya yaşamaya devam edecek. Bir ay hikaye, bir ay illüstrasyon yayınlanacak. İllüstrasyonlar ülkelerde gerçekleşen ama yazarların anlatmadığı olayları resmedecekler. İllüstratörlerin görevi sadece bu kadar değil. Her bölümün can alıcı kısımları illüstratörler tarafında görselleştirilecek.

İlginizi Çekebilir  Seyfettin Efendi ve Esrardaşları Sergisi KargART'ta!

Ana hikayeyi anlatan çizgi roman aylık olarak web sitesinde yayınlanacak.

Dünyayı derinleştirmek ve okuyucunun gözünde canlandırabilmek için o dünyada gerçekleşen ancak hikayelerde yer almayan olaylar haftalık bülten olarak web sitesinde yayınlanacak. Hikayelerle paralel olarak işleyecek ama okuyucunun tanık olmadığı diğer olayları anlatacak.

Kısa filmlerle Project New World dünyasındaki hayattan kesitler düzenli olarak sunulacak.

Sezon bitiminde tüm yazarların romanları ve çizgi roman kitaplaştırılıp basılacak.

 

Biz de FRPNET olarak bu projenin gerçekleşmesini tüm kalbimizle diliyoruz. Project New World’e başarılar!