Çizgi Roman Haberleri

Türkiye’nin İlk Kıyamet Sonrası Çizgi Romanı – Project New World

project-new-world-banner

Türkiye’de başlayacak olan ve uluslararası bir roman-çizgi roman ağı oluştumayı planlayan Project New World, değişik hikaye anlatım teknikleriyle Türkiye’nin ilk, dünyanın da en büyük kıyamet sonrası kurgusu olması iddiasıyla yola çıkıyor.

Bu proje, Türkiye’de bu alanda gerçekleşecek ilk proje olacak. Bugüne kadar “Kıyamet sonrasını işleyen” bir film, çizgi roman sunulmadı. Bu projeyle Türkiye, kıyamet sonrası kurgu türünde ve çizgi roman sektöründe dünyaya açılacak ve ülkemizin sesi tüm dünyada duyulacak.

project-new-world1İsteyen herkes projeye dahil olabilecek, katılımcılara Indiegogo hedef alınarak hikayenin çıkacak ilk sayısının satışı dahil olmak üzere kıyamet sonrası dünyada kalan bir karakter, kahraman veya haber ağındaki bir muhabir, editör olabilecekleri seçenekler sunuluyor.

9 Roman, 9 Kültür, 9 Hayat

PROJECT NEW WORLD’de 8 değişik ülkeden 9 yerel yazar kendi ülkelerinin ve kültürlerinin hikayelerini anlatacak. Okuyucular bu hikayelerde 9 eşsiz karakterin kıyamet sonrası dünyasında gördüklerine, yaşadıklarına ve hayatta kalmak için neler yapmak zorunda olduklarına tanık olacak.

Ana Hikaye, Çizgi Roman?

Bu projede anlatım sadece romanlarla sınırlı olmayacak. Her hikaye birbirinden farklı yerlerde geçip birbirlerinden farklı olsalar da dünyanın ana hikayesi ekseninde birbirlerine bağlı olarak kurgulanmış durumda. Bu bağlantı dünyanın ana hikayesinin işleneceği bir çizgi romanla okurlara aktarılacak.

project-new-world2Neden Önemli?

Dünyada daha önce böyle bir hikayeyi farklı kültürlerin gözünden anlatan bir proje gerçekleştirilmedi. Şimdiye kadar olayları hep tek bir karakter ya da ülke perspektifinden anlatıldı. PROJECT NEW WORLD ile bu bakış açısı ilk defa kırılmış olacak ve kültürel çeşitliliğin ne kadar önemli olduğu gözler önüne serilecek.

Projenin sayfasına  Project New World First Wave – The Beginning adresinden ulaşılabilmektedir.

Anlatım Nasıl Olacak?

Dizilerde olduğu gibi sezon mantığıyla ilerleyecek. Toplamda 3 sezonluk bir macera sunulacak. Bir sezon bir yıla yayılacak ve bir sezonda 6 chapter yer alacak. Bölümler, hem yazarların kendi dilinde hem de İngilizce olarak yayınlanacak.

2 ayda bir tüm yazarların bölümleri (40-60 sayfa) eş zamanlı olarak web sitesinde yayınlanacak. Bunun dışında her ülke için farklı bir illüstrator görevlendirilecek. Her ülkenin farklı bir görsel stili olacak.

project-new-world3Siz bakmasanız da hikaye de bulunmasa da bu kurgulanmış dünya yaşamaya devam edecek. Bir ay hikaye, bir ay illüstrasyon yayınlanacak. İllüstrasyonlar ülkelerde gerçekleşen ama yazarların anlatmadığı olayları resmedecekler. İllüstratörlerin görevi sadece bu kadar değil. Her bölümün can alıcı kısımları illüstratörler tarafında görselleştirilecek.

Ana hikayeyi anlatan çizgi roman aylık olarak web sitesinde yayınlanacak.

Dünyayı derinleştirmek ve okuyucunun gözünde canlandırabilmek için o dünyada gerçekleşen ancak hikayelerde yer almayan olaylar haftalık bülten olarak web sitesinde yayınlanacak. Hikayelerle paralel olarak işleyecek ama okuyucunun tanık olmadığı diğer olayları anlatacak.

Kısa filmlerle Project New World dünyasındaki hayattan kesitler düzenli olarak sunulacak.

Sezon bitiminde tüm yazarların romanları ve çizgi roman kitaplaştırılıp basılacak.

 

Biz de FRPNET olarak bu projenin gerçekleşmesini tüm kalbimizle diliyoruz. Project New World’e başarılar!

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Yeni Batman Siyahi Olacak!

İlgili Makaleler

8 Yorum

 1. Dünya çapında eş zamanlı gidecek bir roman yapılması, Üstelik bu romanın çizgi romanla desteklenmesi, harika bir fikir. Ellerinize sağlık. Başarılarınızın devamını dilerim çocuklar.

 2. çok heyecanlandıran bir proje..umarım devamlılığı gelir ve başarılı
  olur..bir sorum olacak..ayrı ülkelerin kendi dilinde ve ingilizce olarak
  yazacağını duymuştum..ama projenin yaygınlaşması açısından ingilizce de
  bilmeyenler için tüm dökümanlar tercüme edilecek mi (bu işlerle
  uğraşanlarımızın çoğunda en az ingilizce olmasına rağmen)??

 3. Güzel bir soru öncelikle Teşekkürler. İlk etapta kitaplar İngilizce ve orijinal dillerinde hazırlanacak, hikaye kısım kısım ilerleyecek ve ilk kitapların sonlarına yaklaşırken ilgi yoğunluğuna göre dillere çevri yapılacak. Şu anki gözlemlerimiz Tüm kitapların Türkçeye de çevrileceği fikrini doğuruyor bizde. Yani sevgili Harnor Şu anki hızla insanlara ulaşmaya ve beğeni toplamaya devam edersek Bu mümkün hatta burada yazılanın ötesinde sürprizler bizleri bekliyor demektir.

 4. müthiş..tüm arkadaşlar böyle bir projeyi tüm platformlarda yaygınlaştıralım..bu tip heyecan her seferinde yeni eklemlemeleri de içinde barındırır..yönetici arkadaşlar sizlere de kolay gelsin..

 5. Başarılı olmaması için bir neden göremiyorum açıkçası. Global (şimdilik evrensel) bir hikaye bu işin meraklılarını kendine çeker diye düşünüyorum.

 6. Çok güzel bir fikir, sadece ABD’de kopan kıyametlerden bıkmıştık :) Hikayelerin temelini oluşturacak ortak çerçeve iyi oluşturulursa başka mekanlara ve ortamlara da taşınacak çok geniş kapsamlı bir projeye dönüşme potansiyeli var. Başarılar diliyorum.

 7. Keyifli bir projeye benziyor. Sınırları belirlendi mi? Sadece yazarlar ve çizerlerle sınırlı kalmayacaksa biz de katkıda bulunalım. Aklıma ilk gelen sorulardan biri işlenecek çevre, atmosfer, politik durum, karakterler, olay dizgisi gibi konuların oluşturulup oluşturulmadığı? Katılım durumlarında hikayede bir karakter mümkün denmiş, ne zaman katılımlara açık hale gelecek ve bu süreçte biz ne katabiliriz? Belirlenen 8 yazar kadrosu genişletilecek mi? Daha birçok soru aklıma geliyor, sanırım bu da kıvılcımları atılmış ilginin göstergesi. Umarım başarılı olur ve keyifle takip ederiz.

 8. İlgi için teşekkürler. Bu proje aslında sadece yazar, çizer odaklı değil. Community odaklı gitmek istiyoruz. Romanların chapterları ve çizgi roman 2 ayda bir yayınlanacak. Bu aradaki boş geçen süreçle okurların fikirlerini dinleyeceğiz hatta onların kendi hikayelerini oluşturmalarını isteyeceğiz. Bunları tüm comunity görüp beğenebilecek ve en beğenilen hikayeler proje içinde yayınlacak.

  Atmosfer, politik durum, karakterler ve olay dizgisi oluşturuldu. Ana hikaye toplam 3 sezonluk bir macera olarak planlandı. Şu kadarını söyleyebilirim ki dünyadaki yeni güçler ve gruplar oldukça dikkat çekici ve arka yapıları sağlam bir şekilde kurgulandı.

  Katılım konusunda ilk paragrafta cevap verdim ama burda geçen o katılım indiegogoda projeye destek olanlara özel bir durum. Eğer indiegogo kampanyamız başarılı olursa ilk paragrafta bahsettiğim katılım da bu yılın ortasına doğru başlayacak.

  Belirlenen 8 yazar kadrosu genişletilecek. Yeni ülkeler zaten ekleyeceğiz ve yine takipçilerden gelen taleplere göre bazı ülkelerde başka yazarlarla olayları değişik perspektiflerle anlatabiliriz. Onun dışında yine ilk paragrafta bahsettiğim :) community’nin en beğendiği plotu yazan okurlar da bu projede 1 chapter yazabilecekler ve eğer yine beğenilirse kendisini yazar kadromuza katacağız. Çünkü dediğimiz gibi yapmayı en çok istediğimiz şey daha önce fırsatı olmamış yaratıcı insanlara tüm dünyaya seslenebileceği bir ortam sağlamak.

  Umarız başarılı oluruz ve hep beraber bu maceraya atılırız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.