Çizgi Roman Haberleri

Tony DeZuniga Aramızdan Ayrıldı!

tony-dezuniga-banner

Dünyaca ünlü çizer Tony DeZuniga bu sabah aramızdan ayrıldı.

Özellikle çizmiş olduğu Western türdeki Jonah Hex ve Black Orchid gibi karakterlerle tanınan Tony, hem çizgi roman endüstrisini hem de Filipin’i yasa boğdu.

Köken olarak Filipinli olan Tony, Amerikan Yayıncılık sektörü tarafından kabul gören ilk Filipinli olarak biliniyordu. Aynı zamanda pek çok Filipinli artistin de önünü açan kişi olmuştu.

jonah-hexJohn Albano ile birlikte yarattıkları Jonah Hex karakteri, western türünde çok ses getirmiş ve hatta filmi de çekilmişti. Sheldon Mayer ile birlikte yarattıkları Black Orchid ise çizgi roman sektöründe önemli bir yer edindi. Sonraları Neil Gaiman tarafından da ele alındı.

Tony DeZuniga, DC Comics için Batman, Supergirl, Vigilante, Jonah Hex, Weird Western Tales gibi çizimler yapmıştı. Marvel için ise Conan, Doctor Strange, Iron Man, Thor, Red Sonja, Vampire Tales ve X-Men gibi çizimler yapmıştı.

dragonlance_In_Search_of_DragonsBunun dışında Sega firması için oyun konsept dizaynı yaptı. Ayrıca 1989 yılında TSR tarafından yayınlanmış olan Dragonlance: In Search of Dragons kitabı için freelance çalışmıştı. Roy Thomas’ın yazdığı The Dragonlance Saga: Book Three (Dragonlance Graphic Novel) isimli kitabın da çizimlerini yapmıştı.

Geçtiğimiz günlerde geçirdiği hayati kriz sonucu yoğun bakıma alınmıştı. Hastane masraflarına destek olmak için de pek çok yazar ve çizer dostu ona yardım etmişlerdi ancak ne yazık ki bu sabah, 71 yaşında ilen yaşam mücadelesini kaybetti. Geride bıraktığı harika eserlerle her zaman hatırlanacak bir çizer olacak. Huzur içinde uyu Tony.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.