Son Haberler
Anasayfa » Haberler » Çizgi Roman Haberleri » Manga, Korsana Karşı!

Manga, Korsana Karşı!

manga-banner

Korsan ve manga kelimelerini aynı başlıkta görünce aklınıza hemen One Piece gelmiş olabilir. Bu haber One Piece’i de ilgilendiriyor olsa da One Piece haberi değil.

Haber, Japonya’daki manga sektörünün korsancılığa ve korsan yayıncılığa karşı başlattığı savaş!

Japonya’daki manga yayıncılığı piyasası, bu alandaki elektronik korsanlığın son yılların en yüksek boyutlarına ulaşması nedeniyle büyük endişe duyuyor.

manga-anime-heroesDüzenli olarak yüzlerce çeşit manga İngilizce’ye ve diğer dillere tercüme ediliyor ve yasadışı bir şekilde taranmış görüntüler olarak internete yükleniyor. Öte yandan, manganın Japonya’da resmi olarak satışa çıkmasından birkaç gün önce yayınevi veya matbaaların kaçak olarak bunları açıkça yayınlandığı ortaya çıkmıştı. Ancak, Japon yetkililer, bu yayınlara destek veren internet sitelerinin yabancı ülkelerin sunucularında yer alması ve Japon yasalarının onlara karşı güçsüz olması nedeniyle etkisiz kaldığı için bu kaçakçılık tehdidine karşı gelmekte başarı elde edemiyor.

Batılı internet sitelerinde en büyük popülerliğe sahip mangalar arasında her hafta Japon dergisi “Shounen Jump”ta yayınlanan korsan destanı “One Piece”, büyülü kılıç savaşlarıyla dolu Ninja savaşçıları ile ilgili “Naruto” ve “Bleach” macera çizgi romanlarından oluşan “Büyük Üçlü” adlı eserler geliyor.

İlginizi Çekebilir  Dragonball Serisi ve Akira Toriyama

Bu üç çizgi roman ayrıca Japonya sakinlerinin mağazalarda dergileri temin etme imkanlarına kavuşmalarından birkaç gün önce internette İngilizce’ye çevrilmiş şekilde beliriyor.

Bu problem, her ülkedeki manga ve çizgi roman piyasasını etkiliyor tabii ki. Ondan sonra da, “Neden ülkemizde daha fazla manga ve çizgi roman yayınlanmıyor,” sorununa kadar gidiyor. Korsan yayın yapan sitelere değil yayınevlerine destek olun.