Anasayfa » Haberler » Çizgi Roman Haberleri » Eisner Awards 2014 Adayları Açıklandı

Eisner Awards 2014 Adayları Açıklandı

eisner-award-banner

Çizgi roman dünyasının “oscarı” kabul edilen Eisner Awards adayları açıklandı.

Çizgi roman sektörünün büyük isimlerinden olan ve 2005 yılında hayata gözlerini yuman William Erwin “Will” Eisner adına verilen Eisner Ödülleri, bu yıl da 25 Temmuz tarihinde Comic-Con organizasyonunda sahiplerini bulacak.

eisner-awardBu yıl, Marvel’ın Hawkeye’ı ile DC/Vertigo’nun The Wake’i arasında iyi bir çekişme var. İkisi de 5 dalda aday. Onları 4 dalda aday olan Saga, Pretty Deadly, East of West ve Nowhere Men takip ediyor.

İşte Eisner Ödülleri için adaylar:

En İyi Kısa Hikaye
“Go Owls” – Adrian Tomine – Optic Nerve #13 (Drawn & Quarterly)
“Mars to Stay” – Brett Lewis ve Cliff Chiang – Witching Hour (DC)
“Seaside Home” – Josh Simmons – Habit #1 (Oily)
“Untitled” – Gilbert Hernandez – Love and Rockets: New Stories #6 (Fantagraphics)
“When Your House Is Burning Down, You Should Brush Your Teeth” – Matthew Inman – theoatmeal.com/comics/house

En İyi Tek Sayı
Demeter – Becky Cloonan (kendi yayını)
Hawkeye #11: “Pizza Is My Business” – Matt Fraction ve David Aja (Marvel)
Love and Rockets: New Stories #6 – Gilbert Hernandez ve Jaime Hernandez (Fantagraphics)
Viewotron #2 – Sam Sharpe (kendi yayını)
Watson and Holmes #6 – Brandon Easton ve N. Steven Harris (New Paradigm Studios)

En İyi Devam Eden Seri
East of West – Jonathan Hickman ve Nick Dragotta (Image)
Hawkeye – Matt Fraction ve David Aja (Marvel)
Nowhere Men – Eric Stephenson ve Nate Bellegarde (Image)
Saga – Brian K. Vaughan ve Fiona Staples (Image)
Sex Criminals – Matt Fraction ve Chip Zdarsky (Image)

En İyi Sınırlı Seri
The Black Beetle: No Way Out – Francesco Francavilla (Dark Horse)
Colder – Paul Tobin ve Juan Ferreyra (Dark Horse)
47 Ronin – Mike Richardson ve Stan Sakai (Dark Horse)
Trillium – Jeff Lemire (Vertigo/DC)
The Wake – Scott Snyder ve Sean Murphy (Vertigo/DC)

En İyi Yeni Seri
High Crimes – Christopher Sebela ve Ibrahim Moustafa (Monkeybrain)
Lazarus – Greg Rucka ve Michael Lark (Image)
Rat Queens – Kurtis J. Wiebe ve Roc Upchurch (Image/Shadowline)
Sex Criminals – Matt Fraction ve Chip Zdarsky (Image)
Watson and Holmes – Karl Bollers, Rick Leonardi, Paul Mendoza et al. (New Paradigm Studios)

Erken Yaştakiler İçin En İyi Yayın (7 yaşa kadar)
Benjamin Bear in Bright Ideas – Philippe Coudray (TOON Books)
The Big Wet Balloon – Liniers (TOON Books)
Itty Bitty Hellboy – Art Baltazar ve Franco (Dark Horse)
Odd Duck – Cecil Castellucci ve Sara Varon  (First Second)
Otto’s Backwards Day – Frank Cammuso (Jay Lynch ile birlikte) (TOON Books)

Çocuklar İçin En İyi Yayın (8-12 yaş)
The Adventures of Superhero Girl – Faith Erin Hicks (Dark Horse)
Hilda and the Bird Parade – Luke Pearson (Nobrow)
Jane, the Fox, and Me – Fanny Britt ve Isabelle Arsenault (Groundwood)
The Lost Boy – Greg Ruth (Graphix/Scholastic)
Mouse Guard: Legends of the Guard, vol. 2 – Editör: David Petersen, Paul Morrissey ve Rebecca Taylor (Archaia/BOOM!)
Star Wars: Jedi Academy – Jeffrey Brown (Scholastic)

Ergenler İçin En İyi Yayın (13-17 yaş)
Battling Boy – Paul Pope (First Second)
Bluffton: My Summers with Buster – Matt Phelan (Candlewick)
Boxers and Saints – Gene Luen Yang (First Second)
Dogs of War – Sheila Keenan ve Nathan Fox (Graphix/Scholastic)
March (Book One) – John Lewis, Andrew Aydin ve Nate Powell (Top Shelf)
Templar – Jordan Mechner, LeUyen Pham ve Alex Puviland (First Second)

En İyi Mizah Yayını
The Adventures of Superhero Girl – Faith Erin Hicks (Dark Horse)
The Complete Don Quixote – Miguel de Cervantes ve Rob Davis (SelfMadeHero)
The (True!) History of Art – Sylvain Coissard ve Alexis Lemoine (SelfMadeHero)
Vader’s Little Princess – Jeffrey Brown (Chronicle)
You’re All Just Jealous of My Jetpack – Tom Gauld (Drawn & Quarterly)

En İyi Antoloji
Dark Horse Presents – Derleyen: Mike Richardson (Dark Horse)
Nobrow #8: Hysteria – Derleyen: Sam Arthur ve Alex Spiro (Nobrow)
Outlaw Territory – Derleyen: Michael Woods (Image)
Smoke Signal – Derleyen: Gabe Fowler (Desert Island)
Thrilling Adventure Hour – Derleyen: Ben Acker, Ben Blacker et al. (Archaia/BOOM!)

En İyi Dijital/Webcomic
As the Crow Flies – Melanie Gillman – www.melaniegillman.com
Failing Sky – Dax Tran-Caffee – failingsky.com
High Crimes- Christopher Sebela ve Ibrahim Moustafa (Monkeybrain) – www.monkeybraincomics.com/titles/high-crimes/
The Last Mechanical Monster – Brian Fies – lastmechanicalmonster.blogspot.com
The Oatmeal – Matthew Inman – theoatmeal.com

Gerçek Hikayeden Esinlenen En İyi İş
A Bag of Marbles – Joseph Joffo, Kris ve Vincent Bailly (Graphic Universe/Lerner)
The Fifth Beatle: The Brian Epstein Story – Vivek J. Tiwary, Andrew C. Robinson ve Kyle Baker (M Press/Dark Horse)
Hip Hop Family Tree, vol. 1 – Ed Piskor (Fantagraphics)
March (Book One) – John Lewis, Andrew Aydin ve Nate Powell (Top Shelf)
Today Is the Last Day of the Rest of Your Life – Ulli Lust (Fantagraphics)
Woman Rebel: The Margaret Sanger Story – Peter Bagge (Drawn & Quarterly)

En İyi Grafik Albüm (Yeni)
Bluffton: My Summers with Buster – Matt Phelan (Candlewick)
The Encyclopedia of Early Earth – Isabel Greenberg (Little, Brown)
Good Dog – Graham Chaffee (Fantagraphics)
Homesick – Jason Walz (Tinto Press)
The Property – Rutu Modan (Drawn & Quarterly)
War Brothers – Sharon McKay ve Daniel LaFrance (Annick Press)

En İyi Grafik Albüm (Yeniden Baskı)
The Creep – John Arcudi ve Jonathan Case (Dark Horse)
Hand-Drying in America and Other Stories – Ben Katchor (Pantheon)
Heck – Zander Cannon (Top Shelf)
Julio’s Day – Gilbert Hernandez  (Fantagraphics)
RASL – Jeff Smith (Cartoon Books)
Solo: The Deluxe Edition – Mark Chiarello (DC)

Başka Eserden En İyi Uyarlama
The Castle (Franz Kafka) – David Zane Mairowitz ve Jaromír 99 (SelfMadeHero)
The Complete Don Quixote (Miguel de Cervantes) – Rob Davis (SelfMadeHero)
Django Unchained – Quentin Tarantino, Reginald Hudlin, R. M. Guéra et al. (DC/Vertigo)
Richard Stark’s Parker: Slayground (Donald Westlake) – Darwyn Cooke (IDW)
The Strange Tale of Panorama Island (Edogawa Rampo) – Suehiro Maruo  (Last Gasp)

En İyi Arşivlik Koleksiyon/Proje – Çizgi Roman
Best of EC Artist’s Edition – Scott Dunbier (IDW)
Canteen Kate – Matt Baker (Canton Street Press)
In the Days of the Mob – Jack Kirby (DC)
MAD Artist’s Edition – Scott Dunbier (IDW)
Will Eisner’s The Spirit Artist’s Edition – Scott Dunbier (IDW)

En İyi Arşivlik Koleksiyon/Proje – Bant Çizgi
Barnaby, vol. 1, by Crockett Johnson – Philip Nel ve Eric Reynolds (Fantagraphics)
Percy Crosby’s Skippy Daily Comics, vol. 2: 1928–1930 – Jared Gardner ve Dean Mullaney (LOAC/IDW)
Prince Valiant vols. 6-7 – Hal Foster, Kim Thompson (Fantagraphics)
Society Is Nix: Gleeful Anarchy at the Dawn of the American Comic Strip – Peter Maresca (Sunday Press)
Tarzan: The Complete Russ Manning Newspaper Strips, vol. 1 – Dean Mullaney (LOAC/IDW)
VIP: The Mad World of Virgil Partch – Jonathan Barli (Fantagraphics)

Uluslararası Materyalin En İyi Amerikan Edisyonu
Adventures of a Japanese Businessman – Jose Domingo (Nobrow)
Goddam This War! – Jacques Tardi ve Jean-Pierre Verney (Fantagraphics)
Incidents in the Night, Book One – David B. (Uncivilized Books)
Today Is the Last Day of the Rest of Your Life – Ulli Lust (Fantagraphics)
When David Lost His Voice – Judith Vanistendael (SelfMadeHero)

Uluslararası Materyalin En İyi Amerikan Edisyonu – Asya
The Heart of Thomas – Moto Hagio (Fantagraphics)
The Mysterious Underground Men – Osamu Tezuka (PictureBox)
Showa: A History of Japan, 1926–1939 – Shigeru Mizuki (Drawn & Quarterly)
Summit of the Gods, vol. 4 – Yemmakura Baku ve Jiro Taniguchi (Fanfare/Ponent Mon)
Utsubora: The Story of a Novelist – Asumiko Nakamura (Vertical)

En İyi Yazar
Kelly Sue DeConnick – Pretty Deadly (Image), Captain Marvel (Marvel)
Matt Fraction – Sex Criminals (Image), Hawkeye, Fantastic Four, FF (Marvel)
Jonathan Hickman – East of West, The Manhattan Projects(Image), Avengers, Infinity (Marvel)
Scott Snyder – Batman (DC); American Vampire, The Wake (DC/Vertigo)
Eric Stephenson – Nowhere Men (Image)
Brian K. Vaughan – Saga (Image)

En İyi Yazar/Çizer
Isabel Greenberg – The Encyclopedia of Early Earth (Little, Brown)
Jaime Hernandez – Love and Rockets New Stories #6(Fantagraphics)
Terry Moore – Rachel Rising (Abstract Studio) frpnet
Luke Pearson – Hilda and the Bird Parade (Nobrow)
Matt Phelan – Bluffton: My Summers with Buster (Candlewick)
Judith Vanistendael – When David Lost His Voice (SelfMadeHero)

En İyi Çizgici/Çinici veya Çizgici/Çinici Ekibi
Nate Bellegarde – Nowhere Men (Image)
Nick Dragotta – East of West (Image)
Sean Murphy – The Wake (DC/Vertigo)
Nate Powell – March (Book One) (Top Shelf)
Emma Ríos – Pretty Deadly (Image)
Thomas Yeates – Law of the Desert Born: A Graphic Novel(Bantam)

En İyi Renkçi/Multimedya Sanatçısı (iç çizim)
Andrew C. Robinson – The Fifth Beatle (Dark Horse)
Sonia Sanchéz – Here I Am (Capstone)
Fiona Staples – Saga (Image)
Ive Svorcina – Thor (Marvel)
Marguerite Van Cook – 7 Miles a Second (Fantagraphics)
Judith Vanistendael – When David Lost His Voice (SelfMadeHero)

En İyi Kapak Çizeri
David Aja – Hawkeye (Marvel)
Mike Del Mundo – X-Men Legacy (Marvel)
Sean Murphy/Jordie Belaire – The Wake (DC/Vertigo)
Emma Ríos – Pretty Deadly (Image)
Chris Samnee – Daredevil (Marvel)
Fiona Staples – Saga (Image)

En İyi Renklendirme
Jordie Bellaire – The Manhattan Projects, Nowhere Men, Pretty Deadly, Zero (Image); The Massive (Dark Horse); Tom Strong(DC); X-Files Season 10  (IDW); Captain Marvel, Journey into Mystery (Marvel); Numbercruncher (Titan); Quantum and Woody(Valiant)
Steve Hamaker – Mylo Xyloto (Bongo), Strangers in Paradise 20th Anniversary Issue 1 (Abstract Studio), RASL (Cartoon Books)
Matt Hollingsworth – Hawkeye, Daredevil: End of Days (Marvel);The Wake (DC/Vertigo)
Frank Martin – East of West (Image)
Dave Stewart – Abe Sapien, Baltimore: The Infernal Train, BPRD: Hell on Earth, Conan the Barbarian, Hellboy: Hell on Earth, The Massive, The Shaolin Cowboy, Sledgehammer 44 (Dark Horse)

En İyi Harfleme
Darwyn Cooke – Richard Stark’s Parker: Slayground (IDW)
Carla Speed McNeil – Bad Houses; “Finder” in Dark Horse Presents(Dark Horse)
Terry Moore – Rachel Rising (Abstract Studio)
Ed Piskor – Hip Hop Family Tree (Fantagraphics)
Britt Wilson – Adventure Time with Fiona and Cake (kaBOOM!)

Çizgi Roman Konulu En İyi Periyodik Yayın
Comic Book Resources – Jonah Weiland – www.comicbookresources.com
The Comics Journal #302 – Gary Groth ve Kristy Valenti (Fantagraphics)
Comics and Cola – Zainab Akhtar – www.comicsandcola.com
Multiversity Comics – Matthew Meylikhov – www.multiversitycomics.com
tcj.com – Dan Nadel ve Timothy Hodler (Fantagrapahics), www.tcj.com

Çizgi Roman Konulu En İyi Kitap
Al Capp: A Life to the Contrary – Michael Schumacher ve Denis Kitchen (Bloomsbury)
The Art of Rube Goldberg – Jennifer George (Abrams ComicArts)
Co-Mix: A Retrospective of Comics, Graphics, and Scraps – Art Spiegelman (Drawn & Quarterly)
Genius, Illustrated: The Life and Art of Alex Toth – Dean Mullaney ve Bruce Canwell (LOAC/IDW)
The Love and Rockets Companion – Marc Sobel ve Kristy Valenti (Fantagraphics)

En İyi Bilimsel/Akademik Çalışma
Anti-Foreign Imagery in American Pulps and Comic Books, 1920–1960 – Nathan Vernon Madison (McFarland)
Black Comics: Politics of Race and Representation – Sheena C. Howard ve Ronald L. Jackson II (Bloomsbury)
Drawing from Life: Memory and Subjectivity in Comic Art – Jane Tolmie (University Press of Mississippi)
International Journal of Comic Art – John A. Lent
The Superhero Reader – Charles Hatfield, Jeet Heer ve Kent Worcester (University Press of Mississippi)

En İyi Yayın Tasarımı
The Art of Rube Goldberg – Chad W. Beckerman (Abrams ComicArts)
Beta Testing the Apocalypse – Tom Kaczynski (Fantagraphics)
Genius, Illustrated: The Life and Art of Alex Toth – Dean Mullaney (LOAC/IDW)
The Great War: July 1, 1916: The First Day of the Battle of the Somme: A Panorama, by Joe Sacco – Chin-Yee Lai (Norton)
Little Tommy Lost, Book 1 – Cole Closser (Koyama)

"Ortaçağ Dünyası" Kitabı Raflarda!
X-Men: Days of Future Past İçin Yeni Fragman