Çizgi Roman Haberleri

Batman ve Superman’in Kim Döver Sorunsalına Stan Lee’den Cevap Geldi

stan-lee-banner

Tüm zamanların en çok tartışlan “Kim kimi döver?!” sorularından birinin cevabını yakında alacağız. Kim kazanır? Batman mi yoksa Superman mi?

Aslında bilinenin –ya da bilinmeyenin- aksine bu karşılaşma DC çizgi romanlarında birkaç kez karşımıza çıktı bile. Kiminde Batman genellikle zekasıyla bu savaşı kazanırken kiminde ise Superman süper güçleriyle galip gelmiştir. Bu sefer bu karşılaşmanın sonucunu Batman v Superman: Dawn of Justice ile birlikte beyazperdede göreceğiz.

Geçen hafta düzenlenen ve dünyadaki en büyük geek buluşmalarından biri olan Boston Comic Con’da, hepimizin tanıdığı Marvel ikonu Stan Lee amcamıza ise bu savaşı kim kazanır sorusu yöneltildi. Stan Lee hiç tereddüt etmeden “Superman” dedi!

superman-batman-resim-ross

“O yok edilemez ve her şeyi yapabilir,” diye ekliyor Stan Lee. “Batman silahlarına güveniyor. Batman’i yaratan kişi arkadaşım Bob Kane muhtemelen şu anda Superman’i seçtiğim için mutsuz olacaktır. Ama aynı zamanda Superman’in yaratıcılarından Jerry Siegel’de benim eski elemanımdır, yani ben de arada kaldım.” diyor Stan Lee.

Daha kesin bir cevap istendiğinde ise Stan Lee şöyle cevap veriyor; “Eğer Batman ve Superman arasındaki bu savaş gerçek ise hiç kimse parasını Batman’e yatırmamalı,” diyor yaşlı kurt.

Bu fikre karşı çıkacak bazı Batman hayranları ve çizgi roman yazarları-çizerleri olabilir ama Stan Lee bu konuda kimseye su bırakmayacak kadar deneyimli biri. Marvel’ın hala devam eden Spider-Man, X-Men, Hulk, The Avengers, Iron Man ve Fantastic Fours kahramanlarını Jack Kirby, Steve Ditko, Don Heck ve adını sayamadığımız daha diğer pek çok sanatçıyla birlikte yaratmıştır. Yani Stan usta bir şey diyorsa boşuna demiyordur!

batman-vs-superman

Ama her ne kadar tecrübeli olsa da, DC çizgi romanları için senaryo yazmış olsa da Stan Lee hiçbir zaman Batman ve Superman’e ait bir yapımın içinde bulunmadı. Sadece 2001 yılında “Just Imagine Stan Lee…” isimli mini seride, “Acaba DC süper kahramanlarını Stan Lee yaratsaydı ne olurdu?” konusu işlenmişti. Ama tabii ki bu onu bir DC uzmanı yapmaya yetmiyor.

Lafı uzatmalayım. Sinema severler zaten 25 Mart 2016 tarihinde Batman v Superman: Dawn of Justice filmiyle bu savaşı hangi kahramanın kazanacağını görecekler. Biz de elimimizde kalemimiz –klavyemiz?- ile inceleme yapmak üzere hazır bekliyor olacağız! Takipte kalın!

İlginizi Çekebilir  6. Türk Çizgi Roman Okurları Ödülleri Aday Sunumu Başladı

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Filmde bir kazanan göstereceklerinin garantisini kim veriyorki? Filmde %90 ihtimalle olacak olan şey şu, Batman ve Superman arasında ki dövüş iyice kızışır, sonlara geldiği, bir şekilde ikisinden birinin yenileceğinin dövüşün biteceğinin sinyalleri verilir ve tam o anda -muhtemelen lex luthor tarafından- bir sorun patlak verir. Bu sorunu durdurup masumları kurtarmaları gerekir, dövüşü bir anlığına da olsa kenara bırakıp iş birliği yaparlar, olay bittiğinde ”tamam o kadar da kötü biri değilmişsin” diye düşünür ikisi de ve karşılaşmaları sonuçuz kalır.

    Sonucun bu olacağına değil %90 kesin bile diyebiliriz aslında. Bunun 2 sebebi var. Birincisi bu Justice League serisini başlatacak olan film, yani bu filmin sonunda filmde görünen 3 kahramanın (diğer 2 kahramanın cameolarını saymıyorum) filmin sonunda bir araya gelecek kıvamda olması gerek. İkisinden birinin diğerine karşı kesin bir zafer elde etmesi JLyi yaralar çünkü yenilen kişi kazananı dövüşe başladığı zamankinden daha kötü gözle görecektir.

    İkinci sebep ise senaryo dahilinde bir sebep değil. ”Batman mi döver Superman mi?” sorusu DC için yayınladıkları fragmanlar kadar önemli bir reklam kaynağı. Hiç bir şekilde bu tartışmayı bitirecek bir senaryo yazmazlar. Eğer ”daha önce çizgi-roman ve çizgi-filmlerinde yaptılar ama” diyen varsa şunu demek istiyorum, kastettiğiniz bu ‘dövme’ olayı, batman’in hükümet yanlısı süperman’e saldırmasıysa, ya düzgün okumadınız/izlemediniz yada aklınızdan zorunuz var diyeceğim, zira o sözde dövüş sırasında Superman neredeyse elini bile kaldırmamıştır, kavga etmek şöyle dursun.

  2. Yalnız Justice League Doom filmindeki kryptonite mermi kullanılırsa batman alır (zaten oldum olası sevmem super man i hileli herif)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu