Haberler

Bilimkurgu Filmleri Gerçek Oluyor! NASA, Dünya’yı Gök Cisimlerinden Koruyacak Sistemi Test Edecek

NASA, bir asteroidle planlı çarpışma için uzaya araç gönderecek. Böylece dünyayı uzaydan gelecek bir tehlikeye karşı koruma sistemleri ilk defa test edilecek. Çarpışmada Didymoon isimli asteroidin yörüngesinin değiştirilmesi hedefleniyor.

Dünya tarihinde bir ilke daha imza atmaya hazırlanan Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), gök cisimlerinden dünyayı korumak amacıyla uzay aracını dünya yörüngesine yakın bir asteroidle çarpışması için fırlatacağını açıkladı.

Dünyaya 7 milyon milden daha yakın yörüngede hareket eden cisimler, tehlikeli olarak görülüyor. DART (Çifte Asteroid Yön Değiştirme Testi) adlı proje kapsamında, dünyanın yörüngesine yakın bir asteroidle planlı çarpışma gerçekleştirmesi için yeni uzay aracı fırlatacak. Elon Musk‘un sahibi olduğu SpaceX‘in Falcon 9 roketiyle fırlatılacak uzay aracıyla, ilk defa yeryüzüne düşme ihtimali olan gök cisimlerine karşı bir savunma sistemi test edilecek. Araç 23 Kasım 2021’de California’daki Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü‘nden fırlatılacak. Gezegen savunmasında bir ilkin yaşanacağı çarpışmanın Eylül 2022‘de gerçekleşeceği belirtiliyor.

NASA, DART Projesi‘nin, söz konusu asteroidin 2003 yılında dünyaya 6 milyon kilometre mesafeden geçmesi üzerine başlatıldığını bildirdi. Didymoon isimli asteroidle gerçekleşecek çarpışmada 160 metre çapındaki gök cisminin yörüngesinin değiştirilmesi hedefleniyor.

DART Projesi‘nden Tom Statler, tarihi testle ilgili olarak, “Gökbilimciler, asteroidin yörüngesinin ne kadar değiştiğini belirlemek için çarpışmadan önce ve sonra dünya tabanlı teleskoplardan gelen gözlemleri karşılaştırabilecekler. Bu bize asteroidin saptırma çabamıza nasıl tepki verdiğini anlatacak anahtar bir ölçüm olacak.” açıklamasını yaptı.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Mouse Guard: Swords & Strongholds Geliyor!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.