Haberler

Arttırılmış Gerçeklik, FRP ile Buluşursa: Augmented Reality And Dragons

Dungeons & Dragons başta olmak üzerek günümüzde tüm frp oyunları büyük bir popülerlik kazanmış durumda. Birçok dizide ufak D&D göndermeleri ya da sahneleri görmek normal bir durum haline geldi. Podcast’ler, gelmekte olan filmler, animasyonlar… derken frp oyunlarının daha da popülerleşmesine ve oyun deneyiminin geliştirilmesine yönelik hamleler de gelmeye devam ediyor. Bu hamlelerden sonuncusu ise Elder Labs isimli bir firmaya ait olan  artırılmış gerçeklik ile frp’yi birleştirme projesi yani Augmented Reality and Dragons (Artırılmış Gerçeklik ve Ejderhalar).

İlgili Makaleler

Augmented Reality and Dragons

Oyun dünyasındaki en son trendlerden birisi olan artırılmış gerçeklik teknolojisini frp ile birleştirmeyi amaçlayan California firması Elder Labs, Augmented Reality and Dragons‘u kullanabilmek için sadece akıllı telefon, düz bir yüzey ve özel hazırladıkları jetonlara ihtiyaç olduğunu belirtiyor. Üzerlerine QR kodları işlenmiş jetonların hareket ettirilmesi ile telefonumuzda yaratıkların ve karakterlerin hayat bulduğunu görebileceğiz. Tabi bu projenin hayata geçmesi için öncelikle hedeflediği fon miktarına ulaşıp Kickstarter’dan başarıyla çıkması gerekiyor.

Bu projenin ve oyunlarının temelinde karakter yaratımı olduğunu söyleyen firma yetkilileri, oldukça gelişmiş ve özelleştirilebilir bir karakter yaratımı sunuyor. Başlangıçta İnsan, Orc, Elf, Cüce, Lizardman, Halfling, Half-giant, ve Gnome gibi aşina olduğumuz ırklardan seçim yapma imkanımız olsa bile zamanla bu sayının artacağı ayrıca her ırkın da kendi içinde dallara ayrıldığı belirtiliyor. Ayrıca karakterimizi fiziksel özellikleri ve eşyaları bakımından oldukça geniş özelleştirme imkanları bulunacakmış.

Oyunda başlangıçta 25 tane yaratık bulunacağını belirten yetkililer, zamanla ve Kickstarter başarısına göre bu sayının hızla artacağını belirtiyor. Ayrıca oyunda yaratık kütüphanesini kullanıcıların da geliştirebileceği belirtilmiş. Yani kendi 3D tasarımlarınızı yahut bizzat kendi yüzünüzü tarayıp oyunun karakter kütüphanesine ekleyebilirsiniz.

Kickstarter

Kickstarter’da fonlama aşamasında olan projeye siz de şu sayfadan destek olabilirsiniz. 30 dolar destek olduğunuzda programın bir kopyasını alırken, 40 dolar destek olduğunuzda ise fazladan beta sürecine katılma hakkı da elde ediyorsunuz. Eğer her şey başarıyla tamamlanırsa Augmented Reality and Dragons‘un Ekim 2019’da iOS ve Android cihazlar için piyasaya çıkması planlanıyor.

Umarız bu program Kickstarter’dan başarıyla çıkar ve biz de oyunlarımızda kullanabiliriz. Bu tarz yenilikçi hamleler sadece oyun deneyimini ve zevkini artırmakla kalmıyor ayrıca frp oyunlarının çok daha geniş kitlelere ulaşması için de öncülük ediyorlar.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.