Haberler

Anadolu İnsanları Neden Devasa Yeraltı Şehirleri Kurdu?

Anadolu topraklarındaki yeraltı şehirleri neden kuruldu? 1963 yılında Nevşehir’de bir adam, bodrumunda bir duvarı yıktığında, şapeller, okullar ve ahırlarla dolu devasa yeraltı şehirleri keşfetti. Şehrin 18 kat derinliği vardı. Derinkuyu, yüzyıllar önce terk edilmiş bir şehirdi.

Kapadokya’da bulunan Derinkuyu, birbirine kilometrelerce uzanan tünellerle bağlanan çok sayıda yeraltı yerleşiminden oluşuyor. Ağın bir kısmı 75 metre derinliğe kadar inebilir.

Derinkuyu, tüf olarak da adlandırılan yoğun volkanik kül tabakalarından oluşuyor. Bu yumuşak kaya gözenekli ve kırılgandır. Bu, eski insanların kazma ve kürek gibi basit aletlerle bu devasa şehri nasıl kuruduğunu gösteriyor.

yeraltı şehirleri - Derinkuyu

Kapadokya’nın volkanik geçmişi çok eskidir. Kültür Bakanlığı arkeologları, Derinkuyu‘nun ilk yerleşim yeri Frigler tarafından MÖ 7 ila 8. yüzyıllarda oyuldu. Karmaşık mega inşaat projeleriyle tanınan Frigler, Demir Çağı’nın önde gelen mimarları arasındadır. Bununla birlikte, yeraltı şehrinin Persler veya Hititler tarafından inşa edildiğini öne süren başka bir teori de var.

Derinkuyu’yu anlatan ilk yazılı belgeler, Anadolu halkının evlerini yeraltında kazdığını ve bu alanların bir aileye, evcil hayvanlara ve yiyecek stoklarına yetecek kadar büyük olduğunu söylüyor. Bu noktada akla gelen ilk soru şu: Eski Anadolulular yeraltı şehirlerinde neden yaşadılar?

İşgalcilerin Oluşturduğu Tehlike

İşgalciler, eski Anadolu halkının bu şehirleri inşa etmesinin bir başka nedeniydi. Örneğin, bu şehirlerde su, yeraltı kuyularının 55 metre derinliğinden sağlanıyordu. Bunların amacı, hem yüzeyde hem de yeraltında yaşayanlara su sağlamaktır. Su aşağıdan yukarıya doğru aşağıdan yukarıya doğru kontrol ediliyordu ve alt katlar üst katlara giden su akışını durdurabilirdi.

yeraltı şehirleri

İşgalcilerin kuyuyu zehirlemesini de engelleyen bir sistem vardı.

Yeraltı yaşamında muhtemelen birkaç sorun vardı. Bununla birlikte, Derinkuyu’nun sağladığı ek güvenlik, uzmanlara göre bu sorunları hafifletti.

Romalıların baskısından kaçmak için ilk Hıristiyanlar şehre akın etti. Daha sonra Derinkuyu, 780 ve 1180 arasındaki Arap-Bizans savaşları sırasında Müslüman Araplar için güvenli bir sığınak olduğu için şehri önemli ölçüde büyüttü. Bölgenin sakinleri tehlike yaklaştığında yeraltına çekildi. Yuvarlak taş kapılarla tünele girdiler ve tehdit geçinceye kadar hayvanları ve stoklarıyla bu tünellere saklandılar. Son çare olarak, oradan canlı olarak kurtulmak için gizli yollar inşa ettiler.

Bu tüneller, arkeologlar tarafından kasıtlı olarak dar oyulmuştur. Bu, içeri girmeyi başaran işgalcileri bu geçitten birer birer geçmeye zorlamak için yapılmıştı.

YouTube player

Meşaleler ile Aydınlatılan Yeraltı Şehirleri

Kapadokya şu anda 250’den fazla yeraltı kentinin ve çok sayıda mağara kilisesine ev sahipliği yapıyor.

Araştırmacılar ayrıca 2013 yılında Nevşehir’de Bizans döneminden kalma bir kalenin altında yeni bir yeraltı şehri buldu. Araştırmacılar, şu anda kazılan alanın Derinkuyu’ya rakip olabileceği ve hatta onu gölgede bırakabileceği konusunda hemfikir. İlk ölçümler, bölgenin yaklaşık üçte bir daha büyük olduğunu gösteriyor.

Kaynak: Independent TürkçeIFL Science, ZME Science

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.