Son Haberler
Anasayfa » FRPNET Edebiyat » Yürüyen Kentler Sizi Yerinizden Oynatacak!

Yürüyen Kentler Sizi Yerinizden Oynatacak!

yuruyen-kentler-banner

Philip Reeve tarafından 2001 yılında yazılmaya başlanan Yürüyen Kentler serisi, dünya çapında bu yazara büyük ün getirmişti. Şimdi bu seri ON8 yayınları aracılığıyla Türkçe’ye kazandırılıyor.

Daha önce başka bir yayınevi tarafından basılan ancak yarım bırakılan seri, ON8 yayınları tarafından devam ettirilecek. İlk iki kitabı, “Yürüyen Kentler” ve “İhanet Altını” çoktan raflardaki yerini aldı. Sıradaki “Cehennem Makineleri” ve “Karanlık Düzlük” kitapları ise önümüzdeki yaz aylarında kitapseverlerle buluşacak.

Philip Reeve, dünya çapında şöhret kazandıran bu seri bolca ödüle de layık görüldü. Bu ödüller arasında Gold Nestle Smarties, Blue Peter Yılın Kitabı ve Amerikan Kütüphaneler Birliği En İyi Kitap gibi prestijli ödüller bulunuyor. Peki bu seri ne anlatıyor.

yuruyen-kentler-resimSeri uzak bir gelecekte dünyamızda yaşanan 60 Dakika Savaşları’ndan sonra geçiyor. Reeve, post-apokaliptik (kıyamet sonrası) bir ütopya ile okuyucuları korkutuyor. Bu savaştan sonra bildiğimiz dünya tamamen değişmiştir.

İnsanlar hayatta kalabilmek için hareket eden kentler inşa etmiş ve bunların içerisine sığınmışlardır. Beslenme zincirinde olduğu gibi büyük kentler her zaman için kendilerinden daha küçük kentleri yemeye çalışmaktadır. Yani Reeve, karşımıza kentsel bir Darwinizm havası sunmaktadır.

İlginizi Çekebilir  DiskDünya'nın 16. Kitabı Ruh Müziği Çıktı

Bu bahsettiğimiz kentler Hayao Miyazaki’nin Howl’un Yürüyen Şatosu’nda görülen gibi bir yapı değil. İçerisinde binlerce insanın yaşadığı devasa bir oluşumdan bahsediyoruz. Her kent, yaşamına devam edebilmek için ilerlemek ve diğer kentleri yok etmek zorunda.

Hikayenin temelini ise tekerleklerinin üzerinde ilerleyen Londra Kenti oluşturuyor. Kent, yeniden eski günlerine dönebilmek için harekete geçiyor. Bu sırada kentin baştarihçisi Valentine’a suikast düzenlemek isteyen Hester Shaw isimli ana karakterimiz, şehirden yaka paça atılıyor.

Sonrasında ise 60 Dakika Savaşları’nın korkunç yüzünü yeniden ortaya çıkarabilecek bir silah öğreniliyor. Gerisini ise bu güzel seriye başlayarak öğrenebilirsiniz.

Yazarın oluşturduğu sıra dışı karakterler ve post-apokaliptik siyasi unsurlar sayesinde okur bir anda kendisini bu seriye kaptırabilir. Serinin üçüncü kitabı Cehennem Makineleri, Haziran ayında; son kitap Karanlık Düzlük ise Temmuz ayında çıkacak. Steampunk atmosferine sahip bu seriyi mutlaka okumanızı öneririz. Bizden söylemesi. 

Serinin kitaplarına ve ayrıntılı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Şimdiden iyi okumalar!