Edebiyat

Yılda 200 Kitap Okumak Mümkün

En son ne zaman kitap okudunuz hatırlıyor musunuz? Bu soruya ülkemizdeki pek çok kişinin cevap vermesi için bir süre düşünmesi gerekebilir. Bunun için de hepimizin çok sağlam bahaneleri olduğuna eminim.

Öğrenci olan arkadaşlarımız derslerden, sınavlardan, sosyal hayattan dem vuracak. İş hayatına atılmış arkadaşlarımız ise iş hayatının yoğunluğundan, yorgunluklarından bahsedecek. Halbuki yaşantımızı daha güzel bir hale getirmek konusunda kitaplar pek çok şeyden daha fazla yardımcı olur bizlere.

Amerikalı iş adamı Warren Buffett başarıya giden yol hakkında; “Her gün beş yüz sayfa kitap okumaya çalışın. Bilgi bu şekilde gelişmeye başlar. Zamanla birikir, tıpkı bileşik faiz gibi. Bunu herkes yapabilir, ama eminim ki birçok insan yapmayacaktır.” demiştir.
Kişinin gerçekleştirdiği nitelikli okuma eylemi insanın kendisini ve hayatı anlaması konusunda oldukça faydalıdır.

Her gün 500 sayfa kitap okumak, yılda 200 kitap bitirmek hepimiz için imkansız görünüyor biliyorum. Ama yapacağımız ufak bir matematiksel hesapla aslında hiçte imkansız bir durum olmadığını görmek mümkün.

İşin Matematiksel Tarafı

Sosyal medyayla ve televizyonla harcadığımız zamana baktığımızda ortaya hiç de küçümsenmeyecek bir sonuç çıkıyor.

Bir insan dakikada ortalama 200 ile 400 kelime okuyabiliyor. Ortalama kalınlıktaki bir kitapta olan kelime sayısı ise 50.000 civarında.

İki yüz kitaptaki toplam kelime sayısını hesapladığımızda 10 milyon gibi bir sayı çıkıyor ortaya. Ortaya çıkan bu sayıyla bir saat hesabı yaparsak aslında 200 kitabı okumak için sadece 417 saate ihtiyacımız var.

Bir insanın sosyal medyada geçirdiği ortalama zaman 608 saat. Televizyon izlerken geçirdiği ortalama zaman ise 642 saat. Yani aslında yılda iki yüz kitap okumak için oldukça fazla zamana sahibiz tabii bahanelerimizden kurtulabilirsek.

Sosyal medya ve televizyon gibi zevklerimizi tamamen kenara atalım demiyoruz ama bunları yarıya indirirerek bile senede 100 kitap okunabilir belki. Tabii iş hayatı, okul hayatı, sosyal sorumluluklar derken bu hesaplara uymayı beklemiyoruz ama fırsat buldukça okuyalım ki hayat güzelleşsin.

Her şeye vakit ayırmaya çalışan bir okur için şöyle bir hesap da var tabii:

Hayatınız Boyunca Kaç Kitap Okuyabilirsiniz?

Kaynak: CEOtudent

İlginizi Çekebilir  Oyunculara Kitap!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu