Edebiyat

Yiğit Değer Bengi ile “Mitoloji ve Yazarlık” Atölyesi

mitoloji-banner

Bu atölyenin amacı mağara döneminde ateşin başında oturan hikaye anlatıcısından modern sinema filmlerinin yazarlarına kadar hikaye anlatıcılığının değişmeden kalan ve hep aynı yerden beslenen en yalın halinin keşfedilmesidir.

Tüm öykülerin temelinde bulunan fantastik, doğaüstü ya da mitolojik elementlerin aslında nasıl hayatın içinden geldiğini göreceğiz. Fantastik olanla uğraşmak bizi sadece yazarlığımızı değil doğa, toplum ve kendimizle olan bağlarımızı da yeniden keşfetmeye hazırlayan kaçış dolu ve eğlenceli bir yoldur. Bu program da bu yoldaki olası rehberlerden birisi.

Programda aslında senaristlikten, romancılığa kadar tüm yazarlık sahalarının ve bu sahaların tüm türlerinin kullandığı temel araç ve yöntemlerin temelinde nasıl ve nereden beslendiğini göreceğiz.

ragnarok-mitoloji

Hem teorik hem de pratik olarak bir öykünün nasıl kurulduğunu öğrenirken gerçeklik diye dayatılan şeylerden sıkılanlar için alternatif bir bakış açıları keşfedeceğiz.

İÇERİK

Mitoloji nedir ve ne işimize yarar?

Folklorik masallar, mitoloji, destanlar ve her türden geleneksel anlatının günümüze kadar gelen güçlü etkisini nasıl okuyacağımızı öğreneceğiz. Mitolojiyle ilgili iyi bir fikrimiz olacağı gibi kendi yaşamımızla ve öykülerimizle neden bu kadar ilişkili olduğunu da öğreneceğiz.

Kahramanlar ve Canavarlar: Temel arketipler, karakterler ve hikaye şablonları.

Binlerce yıldır tekrarlanıp duran, başka kostümlerle yeniden anlatılan tüm hikayelerin ve tekrar tekrar karşımıza çıkan karakterleri hem geçmişimizde, hem kültürümüzde hem de kendimizde arayacağız ve onları ehlileştirip öykülerimizdeki yerlerini nasıl bulacağımızı öğreneceğiz.

Hikaye Arkeolojisi: Hikayeler nasıl oluşur ve siz onları nasıl bulundukları yerden çıkarırsınız?

Hepimizin içinde anlatmak istediğimiz öyküler var. Bazen sadece bir karakter, bazen sadece bir sahne çoğunlukla da belirsiz bir fikir önce toprağın üstünde baş gösteriyor. Onu dışarı çıkarırken kullandığımız arkeolog fırçası bu kez mitolojik kalıplara göre işleyecek.

Öykülere Şaman Bakışı: Kurgunun üzerindeki tüm kostümü ve makyajı soyacağız.

Modern sinemadan, roman ve Tv dizilerinden alacağımız nitelikli örneklerle bir yazın yapıtının bu kursta edindiğimiz gözlükle nasıl okunacağına dair bir çalışma.

 

Mitoloji ve Yazarlık:

Süre: 3 saatlik 4 ders

Mekan: Yazı odası Arnavutköy

Kişi: En fazla 15

Ücret: 1000 TL

Kurs ile ilgili detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir  30. İstanbul Kitap Fuarı Başlıyor!

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. 1000 lira gerçektende sık görülmeyen bir şey için fazla olmuş ya. Hani bilinen bir alandır yada bir isim yapılmıştır bu konuda böyle bir fiyat olur anlarım ama, daha önce hiç duymadığı bir şeye 1000 lira ödeyecek olan var mıdır merak uyandırıcı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu