Son Haberler
Anasayfa » FRPNET Edebiyat » Ursula K. Le Guin’in Sürgün Gezegeni Kitabı Çıktı

Ursula K. Le Guin’in Sürgün Gezegeni Kitabı Çıktı

surgun-gezegeni-banner

Fantazya ve bilimkurgu edebiyatının usta kalemi Ursula K. Le Guin‘in erken dönem eserlerinden olan bilimkurgu türündeki Sürgün Gezegeni raflarda yerini aldı.

Galaksinin ücra yerindeki Sürgün Gezegeni’nde Alterralılar ve Tevarlılar arasındaki mücadeleye şahit olacaksınız. İthaki Yayınları’nın Bilimkurgu Klasikleri serisi de bu kitapla yoluna devam ediyor.

Sürgün Gezegeni kitabının arka kapak yazısı şöyle;

“OTORİTE KİŞİNİN KENDİSİNDEN Mİ KAYNAKLANIR, YOKSA ETRAFINDAKİLERDEN Mİ?”

surgun-gezegeni-kapakUrsula K. Le Guin, bilimkurgu ve fantazi edebiyatına damga vurmuş en büyük yazarlardan; türün kraliçesi. Kitapları ve fikirleriyle hem okurlara hem de yazarlara ilham veren Le Guin, erken dönem eserlerinden Sürgün Gezegeni’nde bizi ötekilik, önyargı, varoluş ve yuva özlemi gibi olgular üzerine derin bir yolculuğa çıkarıyor.

Galaksinin karanlık tarafındaki Sürgün Gezegeni’nde iki büyük halkın mücadelesi hep süregelmiştir: Alterralılar ve Tevarlılar. Gezegenin yabancıları ve “ötekileri” olan Alterralılar –diğer adıyla yabansoylular– eski güçlerini kaybetmiş, nüfusu gittikçe azalan bir halktır.
Tevarlılar –diğer adıyla izcanlılar– “ötekiler”den hoşlanmayan, muhafazakâr, geri kalmış, ilerlemeye kapalı bir topluluktur.

İlginizi Çekebilir  George R.R. Martin, Game of Thrones'un 6. Sezonunda Olmayacak!

Güney Göçü başlayıp Gaallar güneye doğru ilerleyince büyük savaş kapıya dayanır. Alterralılar ve Tevarlılar bir araya gelip ortak düşmana karşı savaşacak ya da yaklaşan uzun kışla birlikte felakete sürükleneceklerd ir. Rolery ve Agat’ın sıradışı hikâyesi de işte bu süreçte başlar.

Mülksüzler ve Karanlığın Sol Eli’nin de dahil olduğu Hainish Cycle’ın bir parçası olan Sürgün Gezegeni, toplumsal ve düşünsel yargılara etkileyici bir dokunuş.

Ursula K. Le Guin’in önsözüyle

“Sürgün Gezegeni, benzersiz bir hayalgücü örneği. Günümüz Amerikan edebiyatında Le Guin’le yarışabilecek çok az yazar var.”
– Judith Freeman

Çevirmenliğini Ekin Odabaş‘ın üstlendiği 144 sayfalık kitap İthaki Yayınları etiketiyle yayınlandı. İyi okumalar!