Son Haberler
Anasayfa » FRPNET Edebiyat » Ursula K. Le Guin’e Büyük Onur

Ursula K. Le Guin’e Büyük Onur

ursula-leguin-banner

Fantastik dünyaların önemli yazarlarından Ursula K. Le Guin, edebiyat dünyasının onurlu ödülüne layık görüldü.

Yerdeniz Serisi, Mülksüzler, Karanlığın Sol Eli ve Dünyaya Orman Denir gibi eserleri ile fantastik ve bilimkurgu severlerin favori yazarlarından olan Le Guin, The National Book Foundation (Ulusal Kitap Vakfı) tarafından ömürboyu başarı ödülü ile onurlandırılacak.

Le Guin’e Seçkin Destek Madalyası verilecek. Bu ödül, Amerika’da, edebiyata yaşam boyu katkı sağlayan ve önemli katkılar sağlayan kişilere verilen çok prestijli bir ödül.

Bu ödüle daha önce Stephen King, Ray Bradbury, Arthur Miller gibi önemli isimler de daha önce sahip oldular. Ursula K. Le Guin de onur listesinde 27. kişi olarak yerini aldı.

Usta yazar, ödülü 19 Kasım’da Neil Gaiman‘ın ellerinden alacak.

Ursula K. Le Guin Kimdir?

ursula-k-le-guinUrsula Kroeber Le Guin (d. 21 Ekim 1929) ABD’li yazar. Bilimkurgu ve fantezi edebiyatının en önemli yazarlarından kabul edilen Le Guin, bu alanlardaki eserlerinin yanı sıra şiir, tiyatro, çocuk ve genç edebiyatı alanlarında da yazar ve çevirmen olarak katkıda bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir  GameX Ödülleri 2015'in Kazanan İsimleri Belli Oldu

İlk romanı 1966 yılında yayımlanan Le Guin’in eserlerinde ağırlıklı olarak Jung’un, taoizimin, varoluşçuluğun ve yunan mitolojisinin etkileri görülmektedir. Yazar, başta Hugo ve Nebula olmak üzere pek çok ödülün sahibidir.

Bilimkurgu türünde yazmaya 1960’li yıllarda başladı. İlk öyküsü 1962’de yayınlandı. Pek çok üniversitede ders verdi, çeviri, derleme ve makaleleri yayınlandı. Le Guin, 1969’da yazmış olduğu “Karanlığın Sol Eli” adlı romanıyla bilimkurgu dünyasının iki büyük ödülü olan Hugo ve Nebula ödüllerini aldıktan sonra ün kazanmıştır. Ayrıca, 1974’te yazmış olduğu ütopik bilimkurgu romanı Mülksüzler ile 1975’de yine Hugo ve Nebula ödüllerini almıştır.Bilimkurgu ve fantastik kurgunun yanı sıra şiir ve çocuk kitapları da bulunmaktadır.

LeGuin, teknolojik gelişmelerin değil, politika, toplumbilim ve psikolojinin öne çıktığı ve alternatif toplum biçimlerinin sorgulandığı bilimkurgu yaklaşımının en önemli temsilcilerindendir.

Eserleri arasında özellikle Yerdeniz Üçlemesi ya da sonradan eklenen dördüncü ve beşinci kitapla Yerdeniz Beşlmesi çok ciddi hayran kitlesine ulaşmıştır. Bu serinin 3. romanı olan “En Uzak Sahil” (The Farthest Shore) kitabıyla 1973 yılında Çocuk Kitapları için verilen ABD milli ödülü (National Book Award) kazamıştır.1990 yılında yeniden Nebula ödülünü Tehanu ile kazanmıştır.

İlginizi Çekebilir  Mary Shelley'nin Müsveddelerinden Derlenen Gotik Romanı Mathilda İlk Kez Türkçe'de

Yayınlanan basın bültenini buradan okuyabilirsiniz.