Son Haberler
Anasayfa » FRPNET Edebiyat » Tolkien’in Daha Önce Yayınlanmamış Öyküsü – The Story of Kullervo

Tolkien’in Daha Önce Yayınlanmamış Öyküsü – The Story of Kullervo

kullervo-banner

Modern fantazyanın babası J.R.R. Tolkien‘in daha önce yayınlanmamış öyküler The Story of Kullervo (Kullervo’nun Hikayesi) kitabında gün yüzüne çıkıyor.

Tolkien’in Orta Dünya’yı yaratmasından öncesinde yazılmış öyküler, usta yazarın Orta Dünya’ya giden yolunu da bizlere sunması nedeniyle büyük önem taşıyor.

1914 yılında, Tolkien henüz okulda öğrenciyken yazmaya başladığı öyküler kitapta yer alıyor. Öykülere bakıldığında Fin halk hikayelerinin şiirsel yapısının, özellikle de Kalevala Destanı‘nın etkileri kitapta bolca hissediliyor.

kullervo-kapakKitaptaki öykü kısaca şöyle;

Untamo karanlık bir büyücüdür. Untamo, Kullervo’nun babasını öldürmüş, annesini esir almış, üç defa da Kullervo’yu öldürmeye çalışmıştır ancak Kullervo, Wanona isimli ikiz kardeşinin sevgisi ve Musti isimli büyülü güçlere sahip siyah köpeği sayesinde kurtulmayı başarmıştır. Kullervo, esir olarak satıldığı gün babasının intikamını alacağına dair yemin etmiştir fakat intikam günü geldiğinde kaderin zalimliklerinden kaçış olmadığını öğrenecektir.

Kalervo’nun oğlu Kullervo, Tolkien’in belki de en karanlık ve en trajik kadere sahip karakterlerinden birisidir. Tolkien, Kullervo hakkında, “Doğaüstü güçlere ve trajik bir kadere sahip şanssız bir yetim,” demiştir.

İlginizi Çekebilir  TÜBİTAK, Sakıncalı Gördüğü Kitapları Toplatacak!

Kullervo’nun hikayesi, Silmarillion kitabındaki kahramanlardan olan Túrin Turambar’ın da hikayesinin erken dönem versiyonu gibi görünüyor.

Kitabın 13 Ekim 2015 tarihinde raflarda olması planlanıyor. Dilerseniz hemen ön sipariş verebilirsiniz.

192 sayfalık kitap Harper Collins yayınevi tarafından basılacak.