Edebiyat

The Sundering Serisinin Yeni Kitabı “The Reaver” Çıktı!

sundering-the-reaver-lee-byers

The Sundering serisi tüm hızıyla ve başarısıyla devam ediyor! En son Erin M. Evans ile The Adversary isimli üçüncü kitabını çıkaran seri bugün çokta sevdiğim başarılı fantezi ve oyun yazarı Richard Lee Byers ile dördüncü kitabı olan The Reavers’ı çıkartıyor.

Daha öncede ayrıntılı bir şekilde sizlere The Sundering serisini anlatmıştık. (buradan okuyabilirsiniz) Yeni çıkacak FRP sistemi D&D Next’in Unutulmuş Diyarlar’a entegre edilebilmesi için bir “uyum serisi” olan The Sundering altı kitaptan oluşmakta ve her kitapta farklı birer yazar tarafından yazılmaktaydı.

the-reaver-kitapSerinin dördüncü kitabında New York Times Best Seller yazarlarından Richard Lee Byers’in yarattığı bir karakter olan Anton Marivaldi’yi görüyoruz. Kendisi nam salmış bir yağmacı ve ödül avcısı olarak karşımıza çıkıyor. Kitapta ise onun nötr bir yönelimden giderek kötü bir yönelime düşmesine şahit olacağız.

Kitabın ana konusu ise bu kadar basit değil elbette. Daha önceki haberlerimizden de bildiğiniz üzere Sundering serisinin her kitabında bir tanrının seçilmişine rastlıyoruz. Bu kitapta ise tam iki adet seçilmiş kişi karşımıza çıkıyor.

İlki Evendur Highcastle adında yaşayan ölü bir korsan kaptanı. Karayip Korsanları’ndaki Davey Jones gibi düşünebilirsiniz çünkü kendisi de suların altından yükselip birden ortaya çıkıyor. Eh, su dedik, tanrı dedik, seçilmiş dedik. Siz tahmin edemeden ben söyleyeyim. Evendur Highcastle Denizlerin Tanrıçası Umberlee’nin seçilmişi olarak karşımıza çıkıyor. Ama hepsi bu kadar değil. Ayrıca ufak bir eklenti yapalım, Umberlee tamamıyla kötü bir Tanrıça.

Bir yandan da Unutulmuş Diyarlar’ın en eski ve en güçlü tanrılarından biri olan ve uzun zamandır ortalarda gözükmeyen Güneş ve Işığın Tanrısı Lathander da kendisini küçük bir oğlan çocuğu seçiyor. Kötü kaptanımız da çocuğun başına bir ödül koyuyor. İşte ödül avcısı başkarakterimiz Anton Marivaldi de burada devreye giriyor. Acaba çocuğu bulup kötü kaptanın eline teslim edip ruhunu tamamen kötülüğe teslim edecek mi yoksa hâlâ iyilik yapmak için bir şansı var mı? Eh, okuyup göreceğiz.

İlk kitap The Companions, R.A Salvatore tarafından yazılmıştı ve çok sevilen Drizzt Do’Urden’in Kışgörmez Serisi’nden (Neverwinter Saga) sonra yaşadıklarını anlatıyordu. Drizzt yine maceralarına devam ediyor ancak bu sefer Unutulmuş Diyarlar’ın giderek değişmesine Drizzt’de maceraları sırasında şahit oluyor.

Richard Lee Byers
Richard Lee Byers

İkinci kitap The Godborn ise çok ama çok sevdiğim Paul S. Kemp tarafından yazıldı. Kitapta, dünya çapında azımsanamayacak kadar çok hayranı olan Erevis Cale’in oğlunun yaşadıklarına ve onun gözünden Diyarlar’ın değişmesine şahit oluyoruz.

NOT: Erevis Cale, 90’lı yıllarda yaratılmış ve Paul S. Kemp tarafından bugünlere getirilmiş bir karakterdir. The Godborn’dan önce 8 adet kitabı mevcuttur.

Üçüncü kitap The Adversary ise Unutulmuş Diyarlar’da yeni bir isim olan ama tek kelimeyle mükemmel(!) bir şekilde savaş, büyü ve entrikayı harmanlayıp bizlere sunan Erin M. Evans tarafından yazıldı. The Adversary kitabında daha önce yazdığı iki kitapta bizlere tanıttığı başkarakteri Farideh’in, ikiz kardeşinin ve dostlarının The Sundering olayları sırasında yaşadıklarını anlatıyor.  İlk kitabın daha başlarında Farideh Cehennem düzleminden bir yarı-şeytan ile anlaşma yapıp cehennem büyücülüğü yoluna adım atmış idi. Ancak hiçbir şekilde ruhundan taviz vermeyen ve şeytani görüntüsüne rağmen kalbindeki iyiliği koruyabilen içsel çatışmalarla dolu bir karakter olarak karşımıza çıkıyor.

The Reaver’da dün itibariyle satışa sunuldu. Mutlaka ekleyelim ki bu kitabı okumak için diğer kitapları okumak gibi bir zorunluluğunuz yok. Ara sıra diğer kitaplarda yaşanmış çok büyük olaylara atıflarda bulunulsa da kitapların hepsi birbirlerinden bağımsız bir şekilde gerçekleşiyor. Ki Diyar zamanına göre hepsi aynı zaman dilimlerinde geçtiği için kitapların birbirlerini etkileme gibi durumda söz konusu değil.

Kitabı hemen buradan sipariş verebilirsiniz. İyi okumalar.

Unutulmuş Diyarlar hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Gauntlgrym Book Trailer

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu