Edebiyat

Salim Fikret Kırgi’den Vampirlerin Osmanlı’daki Yansımaları – Osmanlı Vampirleri

Salim Fikret Kırgi’nin Osmanlı Vampirleri adlı incelemesi İletişim Yayınları tarafından okurların beğenisine sunuldu.

Vampir femomeninin folklorik yansımalarının 15.-18. yüzyıllar arasında Osmanlı İmparatorluğu’nun sınırları içinde ortaya çıktığı fikrini temel alan Kırgi, bu fenomeni vampirler hakkında verilmiş fetvalardan doğaüstü varlıklar üzerine yazılmış eserlere, seyahatnamelere varan geniş bir alan içerisinde değerlendiriyor.

Alanının öncü çalışmalarından biri olmaya aday olan 128 sayfalık “Osmanlı Vampirleri”, “folklorik vampir” olgusunun derinine iniyor.

Salim Fikret Kırgi, sinemada, televizyonda, edebiyatta, popüler kültürde adeta bir fenomen olan “kurgusal vampir”in “folklorik” boyutuna bakıyor. Osmanlı Vampirleri, “folklorik vampiri” çoğunlukla “Rum Ortodoks Kilisesi’ne bağlı Slav ve Grek toplulukların takip ettiği bir halk inanışı” olarak tanımlayan genel eğilimin göz ardı ettiği bir noktaya eğiliyor: Folklorik vampirin ortaya çıkış yeri olan coğrafyanın büyük bölümünün, fenomenin ilk meydana çıkıp tartışılmaya başlandığı 15.-18. yüzyıllar arasında Osmanlı İmparatorluğu’nun sınırları içerisinde olmasına…

Vampirlerle ilgili verilmiş fetvalara, vampirlerle ve doğaüstü varlıklarla ilgili yazılmış eserlere, seyahatnamelere de göz atarak Osmanlı Avrupası içerisindeki dinî-etnik toplulukların birbirleriyle etkileşimleri çerçevesinde vampir mitinin tarihine katkı sunan bir çalışma.

Salim Fikret Kırgi, eserinde şu soruların yanıtlarını arıyor: “Osmanlı ulemasının vampir salgınlarıyla mücadele konusundaki görüşleri, mahkemelerin konuyla ilgili almış oldukları kararlar neydi? Vampir olduğuna inanılan Müslümanlar var mıydı ve -eğer öyleyse- onların cesetleri de kazıklanıp yakılıyor muydu? Müslüman Osmanlıların vampir farkındalığı ne koşullar altında şekillendi ve halk inanışının Batı Avrupa’da kazandığı tanınırlık sonrası ne yönde gelişti?”

İyi okumalar dileriz.

İlginizi Çekebilir  Jules Verne'in Yayınlanmamış Öyküleri Bu Kitaplarda!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu