Son Haberler
Anasayfa » FRPNET Edebiyat » Sahneye Çıkma Sırası Şimdi Onda – Loki’nin Müjdesi

Sahneye Çıkma Sırası Şimdi Onda – Loki’nin Müjdesi

Joanne M. Harris‘in “Mythopoeic En İyi Fantastik Roman Ödülü Adayı” kitabı Loki’nin Müjdesi, İthaki Yayınları‘ndan çıktı.

“Loki’nin Müjdesi“nde Joanne M. Harris, tarihin en oyunbaz tanrısı Loki‘nin Kaos’un içinden çıkıp nasıl Asgard tanrılarının yanına yerleştiğini, Odin’le nasıl kan kardeşi olduğunu, Thor’un ve diğer İskandinav tanrılarının başına ne tür dertler açtığını ve bunları yaparken aslında ne kadar “masum” olduğunu esprili bir dille, bizzat kendisinin ağzından anlatıyor. Loki’nin her numarasıyla, Ragnarök bir adım daha yaklaşıyor.

Odin’in bir sürü ismi var. Benim de. Ve birazdan okuyacaklarınız benim sırlarımı ortaya çıkaracağı için gelin bu seferlik söze benden başlayalım. Ötekiler olayların kendilerince bir versiyonunu anlatma fırsatı zaten buldular.

Bu naçiz anlatım hakkında bilmeniz gereken ilk şey, ortada gerçek bir başlangıcın olmadığı. Aynı şekilde gerçek bir sonun da; ama elbette her ikisinden de bol bol mevcut. Sonlar, başlangıçlar, kehanetler, destanlar, öyküler, efsaneler ve yalanlar…

Yalan demişken… Yalanların Babası olarak aklınıza benim gelmem doğal. Loki… Bu benim. Işık Yaratan, yanlış anlaşılan, kaypak, bu teferruatlı yalanlar silsilesinin yakışıklı ve mütevazı kahramanı. Eserime şüpheyle yaklaşabilirsiniz ama en az resmi versiyon kadar doğru ve hatta bana kalırsa daha eğlenceli. Tarih, şimdiye dek yazıldığı haliyle bana gayet küçük düşürücü bir rol biçti. Sahneye çıkma sırası artık bende.

“Loki’nin Müjdesi kusursuz ve büyüleyici bir roman.”
– Tor.com
“Marvel filmlerindeki Loki’yi sevenler bu kitaptan büyük keyif alacak.”
– Guardian

Harris‘in 340 sayfalık kitabını Cihan Karamancı dilimize çevirdi.

İlginizi Çekebilir  Hobbit'in İlk Baskısı Açık Arttırmada Rekor Fiyata Satıldı

İyi okumalar.