Edebiyat

Ray Bradbury’nin Resimli Adam Kitabı Yeniden Raflarda

Bilimkurgu edebiyatının usta isimlerinden biri olan Ray Bradbury’nin Resimli Adam kitabı İthaki Yayınları’nın Bilimkurgu Klasikleri serisi altında yeniden raflara geliyor.

“Bradbury’nin yeri Asimov, Clarke ve Heinlein’ın yanı.”

Bilimkurgu, fantastik kurgu ve korku edebiyatına kazandırdığı eserlerle gönlümüzde ayrı bir yere sahip olan Ray Bradbury‘nin Resimli Adam kitabı 2012 yılında yayımlanmıştı. Bir süredir baskısı bulunamayan Resimli Adam, bu kez İthaki Yayınları – Bilimkurgu Klasikleri arasında yer alacak.

“Bradbury’nin öyküleri öylesine içinize işliyor ki bir daha unutamıyorsunuz.”

Ulusal Kitap Ödülü, Pulitzer Onur Ödülü ve Ulusal Sanat Madalyası’na layık görülen Resimli Adam, bilimkurgu klasiklerinin 27. kitabı olarak kitapçılardaki yerini alacak. İthaki Yayınları tarafından yayınlanan kitabın arka kapak yazısı şöyle:

“BU RESİMLER GELECEĞİ GÖSTERİR.”

Ray Bradbury sadece bilimkurgunun değil fantastik edebiyatın ve korkunun da yirminci yüzyıldaki ustalarından biri. Bilimkurgunun “iyi edebiyat” da olabileceğini kanıtlayan belki de ilk yazar. Tüm yeteneklerini sergilediği ve çerçeve öykü formatında yazdığı Resimli Adam ise modern bireyin psikolojisine ve teknolojik ilerlemenin karanlık yanına ışık tutan eşsiz bir öykü derlemesi.

Tüm vücudu, hareket eden dövmelerle kaplı Resimli Adam bu durumundan dolayı neredeyse kırk yıldır kalıcı bir iş bulamamıştır hatta karnavallarda bile çalışamıyordur artık. Çünkü lanetli bedeninin üzerindeki dövmeler geleceği göstermektedir. Yanında belli bir süre geçiren kişinin kaderi Resimli Adam’ın bedeninde görünüverir.

Dövmeleri üzerinden hikâyeler bir bir ortaya dökülür. Bir çocuğun hayalleri kadar naif, bir bilim insanının gerçekleri kadar kuvvetli toplam on yedi öykü Resimli Adam’ın vücudunda hayat bulur.

Ölümden inançlara, nükleer savaştan ırkçılığa, dünyanın sonundan uzaydaki yalnızlığımıza kadar insanlığa dair birçok konuya değinen Bradbury, hayallerimizle hakikati karşı karşıya getirip eleştiren, düşündüren ve dehşete düşüren bir bilimkurgu klasiği ortaya çıkarıyor.

240 sayfalık Resimli Adam kitabının dilimize çevirisi İlker Sönmez‘e ait. Kitabın ön okumasına buradan ulaşabilirsiniz. İyi okumalar.

İthaki Yayınları – Bilimkurgu Klasikleri

İlginizi Çekebilir  Uzayda Büyük Bir Savaş Yaşanabilir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu