Son Haberler
Anasayfa » FRPNET Edebiyat » Ray Bradbury’den “Karahindiba Şarabı”

Ray Bradbury’den “Karahindiba Şarabı”

karahindiba-sarabi-banner

Bilimkurgu edebiyatının dev ismi Ray Bradbury bu sefer alışık olduğumuzdan farklı bir eserle karşımıza çıkıyor.

Daha önce “Sonbahar Ülkesi” eseriyle bizi Ray Bradbury’nin ölüm temalı öyküler ile buluşturan İthaki Yayınları, bu sefer de bizleri Ray Bradbury’nin yarı-otobiyografik eseri “Karahindiba Şarabı” ile buluşturuyor.

karahindiba-sarabi-kapakKitabın arka kapak yazısı şöyle;

“Temiz, dumansız ve etkili, işte karahindiba şarabı bu.”

Düz yazının şairi Ray Bradbury’den, kendi çocukluğundan esintiler taşıyan eşsiz bir cennet tasviri.

Ölümün kaçınılmaz olduğunu bilse de yaşadığının farkına varan, aldığı her nefeste daha da güçlenen on iki yaşındaki Douglas Spaulding, ailesi, zaman makinesi yapmaya çalışan komşuları ve yaz mevsimini doyasıya yaşadığı arkadaşlarıyla birlikte bu benzersiz romanda hayat buluyor. Hayatın büyüsü Douglas’ı etkilerken, yaz mevsiminin tüm güzellikleri karahindiba şarabıyla birlikte şişeleniyor.

Bradbury, yarı-otobiyografik romanı Karahindiba Şarabı’nda geçmişini ve anılarını olmasını istediği gibi yeniden canlandırırken, çocukluğunun büyülü kapılarında bekleyip, okuru kendi cenneti Green Town’da misafir ediyor. Yıllarca fantastik kurgu, bilimkurgu ve korku türünde yazdığı eserlerle tanınmasına rağmen, en iyi eserlerinden biri olan bu romanla yaşamı boyunca yazdığı her cümleye kaynaklık eden bir büyüme öyküsü anlatıyor bize.

İlginizi Çekebilir  Son Savaş- Şeytanın Uyanışı: Hayata Tesla’nın Gözünden Bakın, Aron’la Engizisyon'dan Kaçın, Donna ile Gizemi Çözün

Karahindiba Şarabı, Tom Sawyer’ın Maceraları ve Çavdar Tarlasında Çocuklar’la karşılaştırılabi lecek güçte olan nadir romanlardan.

Çevirisini Zeynep Kayalıoğlu ve Ozan Kayalıoğlu’nun yaptığı 360 sayfalık kitap 8 Mayıs tarihinde raflarda yerini alacak. Dilerseniz hemen buradan ön okumaya ulaşabilirsiniz.