Edebiyat

Otostopçunun Yolculuğu Devam Ediyor!

otostopcunun-galaksi-rehberi-banner

Bilimkurgu türünün en sevilen eserlerinden Otostopçunun Galaksi Rehberi (The Hitchiker’s Guide to the Galaxy) serisinden daha önce yayımlanmamış bölümler bulundu.

Bölümler, serinin yazarı Douglas Adams’ın yeni çıkacak The Frood adlı biyografisinde ilk kez yayımlanacak.

Douglas Adams, 2001’de henüz 49 yaşında hayatını kaybetmişti. Adams’ın ölümünden sonra, bilgisayarlarında bulunan pasajlar birleştirilerek The Salmon’s Doubt adıyla yayımlanmış ve okurların yoğun ilgisiyle karşılaşmıştı. Adams’ın biyografisini yazan Jem Roberts, “Adams çok yenilikçi bir yazar olduğundan sadece bilgisayarlar araştırılmış. Kimsenin aklına matbu belgelere bakmak gelmemiş bile,” diyor.

otostopcunun-galaksi-rehberiJem Roberts, The Frood adlı biyografisi için Adams ailesinin özel izniyle yazarın Cambridge Üniversitesi’ndeki arşivini sınırsız kullanma hakkına sahipti. Üniversitedeki arşivde bulunan, yazarın Otostopçu: Hayat, Evren ve Her Şey (Life, The Universe and Everything) romanı için yazdığı ama kullanmaktan vazgeçtiği 16 bölümlük bir taslak da biyografide yayımlanacak. Roberts, pasajların “tamamlanmamış olduğunu”, bu nedenle okurun bölümleri “bu bağlamda okumasının” büyük önem taşıdığını söylüyor.

Otostopçu serisi, dünyanın patlatılmasına ramak kaldığını öğrenen Arthur Dent adlı Britanyalının galaksideki serüvenini anlatıyor. Douglas Adams’ın 1978’de BBC’ye radyo oyunu olarak kaleme aldığı Dent’in hikâyesi, 1979’da roman olarak okurla buluştu. Adams, romanın gördüğü ilgi üzerine seride dört kitap daha kaleme aldı.

İlginizi Çekebilir  Bilimkurgu ve Fantastik Edebiyat Sempozyumu Çağrısı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu