Son Haberler
Anasayfa » FRPNET Edebiyat » Octavia E. Butler’ın Fantastik ve Tarihi Bilimkurgu Klasiği Yakın Türkçe’de

Octavia E. Butler’ın Fantastik ve Tarihi Bilimkurgu Klasiği Yakın Türkçe’de

Bilimkurgu edebiyatının en büyük ustalarından Octavia E. Butler’ın başyapıtı Yakın, ilk kez Türkçe’ye çevrildi. İthaki Yayınları’nın Bilimkurgu Klasikleri kategorisinden çıkan Yakın’da; köleliğin en sert dönemine zaman yolculuğu yapan Dana’nın yaşadıklarını ve tanıklıklarını anlatıyor.

Kaleminin kuvvetinin yanı sıra muhalif duruşu, hiyerarşiye baş kaldırması, ırk ve cinsiyet eşitsizliğine karşı tepkisiyle de döneminin en önemli yazarlarından olan tarihteki ilk kadın siyahi bilimkurgu yazarı
Octavia E. Butler‘ın Yakın romanı, zaman yolculuğunun, fantazinin ve tarihi kurgunun iç içe geçtiği türler ötesi bir eser olarak değerlendiriliyor.

1976 YILINDA DANA, YAZAR OLMA HAYALLERİ KURUYORDU, 1815’TE İSE BİR KÖLE OLDUĞU VARSAYILIYORDU

26. doğum gününde Dana ve eşi Kevin yeni evlerine yerleşmeye çalışıyordu ama o sırada Dana’nın midesi bulanmaya ve başı dönmeye başladı. Baş dönmesi geçtiğinde kendini yeşilliklerin arasında, bir nehrin kıyısında buldu. İşte o nehirde boğulmak üzere olan küçük Rufus’u kurtardığında pek çok zaman yolculuğunun ve hayati tehlikelerin ilkinin başladığını bilmiyordu.

Dana köleliğin en sert dönemlerinin yaşandığı Maryland’e istemsizce yaptığı her zaman yolculuğunda hem kendisi hem Rufus hem kan bağı hem de kölelik hakkında çok daha fazlasını şey öğrenecekti.

“Octavia E. Butler upuzun bir süre boyunca unutulmayacak bir yazar. Yakın ise nadir bulunan, büyülü bir eser.”
– Harlan Ellison

“Butler, yirminci yüzyılın en büyük edebi sanatçılarından biri.”
– Junot Diaz

“Yakın, bilimkurgu edebiyatında neler yapılabileceğinin en iyi kanıtı.”
– Walter Mosley

Sadece tür içerisinde değil, modern edebiyat okurları arasında ve akademide de önemli bir yer tutan 384 sayfalık romanın çevirisini Emek Ergün yaptı.

İlginizi Çekebilir  FRPNET Ailesi Olarak 2018'in En İyilerini Seçtik!

Keyifle okuyun.