Anasayfa » FRPNET Edebiyat » Neil Gaiman’dan Türkiye’deki Tutuklu Çizer ve Sanatçılara Destek

Neil Gaiman’dan Türkiye’deki Tutuklu Çizer ve Sanatçılara Destek

Neil Gaiman’ı bugüne kadar pek çok sebeple bu sitede haber konusu yaptık. Son zamanlarda özellike Norse Mythology isimli yeni kitabıyla gündemde olan Gaiman, bize eşsiz edebi eserler vermeye devam ediyor. Neil Gaiman’ın Türkiye’de bu kadar tanınmasına katkı sağlayan en büyük eseri ise “Sandman” serisidir. Son dönemde her ne kadar yazar kimliği ile ön plana çıksa da, Gaiman her zaman çizgi roman dünyasının tam göbeğinde yer aldı ve hâlâ çizerler ile yakından çalışıyor.

Aynı zamanda aktivist kimliği ile de öne çıkan sanatçının radarına bu sefer “Comic Book Legal Defense Fund” isimli vakfın internet sitesinde ve Facebook sayfasında yayınlanan bir haber vardı. Haberde çizer Musa Kart ve Türkiye’deki pek çok muhabir ve gazetecinin davalarının tutuklu olarak sürmesi ele alındı. Çizer Musa Kart ile diğer muhabir ve gazetecilerin yaptıkları haberler, çizimler ve yazdıkları sebebiyle tutuklandığını belirten Comic Book Legal Defense Fund, Musa Kart ve arkadaşlarına yapılan farklı terörist gruplara destek iddiasının ise temelsiz olduğunu savundu.

Türkiye’deki yazarların, çizerlerin ve sanatçıların geçirdiği bu zor dönemlerde gerek uluslararası bir vakfın, gerekse Neil Gaiman’ın desteği ise hepimize, sanatın dil, din, ırk gözetmeksizin insanları bir araya getirebileceğini tekrar kanıtlıyor.

Yazan: Murat Kurt