Son Haberler
Anasayfa » FRPNET Edebiyat » Nebula Ödülleri 2015 Kazananları Açıklandı

Nebula Ödülleri 2015 Kazananları Açıklandı

nebula-awards

Bilimkurgu sektörünün önemli ödüllerinden olan Nebula Ödülleri, SFWA (Amerikan Bilimkurgu ve Fantastik Yazarlar Birliği) tarafından düzenlenen hafta sonu etkinliğinde sahiplerini buldu.

Ödül töreninde Ray Bradbury Ödülü ve Andre Norton Ödülü de sahiplerini buldu. İşte kazananlar!

* Kazananlar kalın harfle ve kırmızı olarak belirtilmiştir.

 

En İyi Roman (Best Novel)

Raising Caine – Charles E. Gannon (Baen)
The Fifth Season – N.K. Jemisin (Orbit US; Orbit UK)
Ancillary Mercy Ann Leckie (Orbit US; Orbit UK)
The Grace of Kings Ken Liu (Saga)
Uprooted – Naomi Novik (Del Rey)
Barsk: The Elephants’ Graveyard Lawrence M. Schoen (Tor)
Updraft Fran Wilde (Tor)

En İyi Kısa Roman (Best Novella)

Wings of Sorrow and Bone – Beth Cato (Harper Voyager Impulse)
‘‘The Bone Swans of Amandale’’ – C.S.E. Cooney (Bone Swans)
‘‘The New Mother’’ – Eugene Fischer (Asimov’s 4-5/15)
‘‘The Pauper Prince and the Eucalyptus Jinn’’ – Usman T. Malik (Tor.com 4/22/15)
Binti – Nnedi Okorafor (Tor.com)
‘‘Waters of Versailles’’, Kelly Robson (Tor.com 6/10/15)

En İyi Romansı Metin (Best Novelette)

‘‘Rattlesnakes and Men’’ – Michael Bishop (Asimov’s 2/15)
‘‘And You Shall Know Her by the Trail of Dead’’ – Brooke Bolander (Lightspeed 2/15)
‘‘Grandmother-nai-Leylit’s Cloth of Winds’’ – Rose Lemberg (Beneath Ceaseless Skies 6/11/15)
‘‘The Ladies’ Aquatic Gardening Society’’ – Henry Lien (Asimov’s 6/15)
‘‘The Deepwater Bride’’ – Tamsyn Muir (F&SF 7-8/15)
‘‘Our Lady of the Open Road’’ – Sarah Pinsker (Asimov’s 6/15)

En İyi Kısa Hikaye (Best Short Story)

‘‘Madeleine’’ – Amal El-Mohtar (Lightspeed 6/15)
‘‘Cat Pictures Please’’ – Naomi Kritzer (Clarkesworld 1/15)
‘‘Damage’’ – David D. Levine (Tor.com 1/21/15)
‘‘When Your Child Strays From God’’ – Sam J. Miller (Clarkesworld 7/15)
‘‘Today I Am Paul’’ – Martin L. Shoemaker (Clarkesworld 8/15)
‘‘Hungry Daughters of Starving Mothers’’ – Alyssa Wong (Nightmare 10/15)

Dramatik Sunum için Ray Bradbury Ödülü (Ray Bradbury Award for Outstanding Dramatic Presentation)

Ex Machina – Yazan: Alex Garland
Inside Out – Uyarlayan: Pete Docter, Meg LeFauve, Josh Cooley – Orijinal Hikaye: Pete Docter, Ronnie del Carmen
Jessica Jones: AKA Smile – Uyarlayan: Scott Reynolds & Melissa Rosenberg – Hikaye: Jamie King & Scott Reynolds
Mad Max: Fury Road – Yazan: George Miller, Brendan McCarthy, Nick Lathouris
The Martian – Uyarlayan: Drew Goddard
Star Wars: The Force Awakens – Yazan: Lawrence Kasdan & J.J. Abrams ve Michael Arndt

Genç Yetişkin Bilimkurgu ve Fantastik Kurgu için Andre Norton Ödülü (Andre Norton Award for Young Adult Science Fiction and Fantasy)

Seriously Wicked – Tina Connolly (Tor Teen)
Court of Fives – Kate Elliott (Little, Brown)
Cuckoo Song – Frances Hardinge (Macmillan UK 5/14; Amulet)
Archivist Wasp – Nicole Kornher-Stace (Big Mouth House)
Zeroboxer – Fonda Lee (Flux)
Shadowshaper – Daniel José Older (Levine)
Bone Gap – Laura Ruby (Balzer + Bray)
Nimona – Noelle Stevenson (HarperTeen)
Updraft – Fran Wilde (Tor)

Tom Hardy, Star Wars Episode VIII'de Yer Mi Alacak?
The Great Heist - Mükemmel Bir Suç Simülasyonu