Edebiyat

Murat S. Dural’ın “Kibrit Ev” Kitabı Çıktı

kibrit-ev-banner

Daha önceleri Yabani Dergi’de de bizlere güzel hikayeler sunan Murat S. Dural‘ın uzun süredir üzerinde çalıştığı öykü kitabı Kibrit Ev yayınlandı.

İthaki Yayınları etiketiyle raflara çıkan kitap, Murat S. Dural’ın ilk kitabı olma özelliği taşıyor. 

Fantastik hikayeler de içeren Kibrit Ev’in arka kapak yazısı şöyle;

kibrit-ev-kapakKaranlığın içinde birer muma dönüşüyorlardı. Rüyasında rüyaya daldığını gören adamın altına uzandığı söğüdün etrafında yanan mumlar, dışarıdaki kabusları uzak tutmaya çalışıp aydınlık saçıyordu. Gözlerimi kapattım. Gündüzde miyim gecede mi, uykuda mıyım ayık mı, bilemiyordum. İşte o an bir ses aniden yüzüme yaklaşıp gözlerime üfürdü:

“Mumun ışığını anlamlı kılan o karanlıktır. Tam da o aydınlattığı karanlıktır…” dedi. “Kapıyı aç ve karanlığa bak…”

Murat S. Dural, ilk öykü kitabı Kibrit Ev’de karanlık tarafımıza ait gerçeklere ışık tutuyor; evlerimizdeki karanlık ile içimizdeki ışığa ait öyküler anlatıyor. Masum, sıradan insanlar ile korkunç, yabani canavarları modern zamanların terazisine koyuyor.

Kibrit Ev, taşranın mistik toprakları, plazaların kalabalık ama yalnız hissettiren dünyaları, ikili ilişkilerin görünmeyen boyutlarına dair, tekinsiz bir arkeoloji kazısı gibi adeta. Geçmiş, geçmişte mi kalmalı yoksa bir hayalet gibi karşımıza mı dikilmeli? Dural’ın öyküleri ruhumuzun labirentlerinde dolaşmak için bir yolculuğa davet ediyor bizi ve şunu soruyor: “Mum musun karanlık mı?”

240 sayfalık Kibrit Ev kitabını mutlaka okumanızı öneriyoruz. Biz de ilk kitabın bu heyecanını Murat S. Dural ile paylaşıyoruz. Şimdiden iyi okumalar!

İlginizi Çekebilir  Tufan Çapar'ın "Yezuk'un Çocukları" Kitabı Çıktı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu