Edebiyat

Moby Dick Efsanesinden Yola Çıkan Çağdaş Bir Fabl: Gökyüzümüzdü Okyanus

Beyazperdeye de uyarlanan Canavarın Çağrısı’nın Carnegie Madalyalı yazarı Patrick Ness’in, Herman Melville’in dünya klasiği haline gelen Moby Dick hikâyesini yeniden yarattığı “Gökyüzümüzdü Okyanus” kitabı, Delidolu Yayınları‘ndan çıktı.

Okyanusların en güçlü avcı balinalarından birinin, efsanevi bir insan-avcıyı yakalamak için giriştiği amansız mücadeleyi konu edinen Gökyüzümüzdü Okyanus, şeytanla savaşanların er ya da geç şeytana dönüşecekleri varsayımında bulunan çağdaş bir fabl.

Nice okyanusların, nice derinlerin ve uçurumların en büyük, en acımasız kaptanı Aleksandra, gerçekliği tartışmalı bir deniz efsanesinin, “şeytanın ta kendisi” denen, acımasız bir insan-kaptanın peşinde. Çünkü kehanet de aslında, onun peşinde…

“Şeytanın en büyük kozu, onu görmek istemenizi sağlamaktır. Ve ondan, ancak onu gördüğünüzde korkarsınız. O zaman da iş işten geçmiştir.”

“Patrick Ness’in her zamanki duru, şiirsel üslubu bu kitabı da süslüyor ve anlatının hızına hız katıyor. Kimlik arayışına ve zorlu ahlaki seçimlere eğilen konu, Rovina Cai’nin büyülü, melankolik resimleriyle daha da güçleniyor…” Guardian

Rovina Cai‘nin resimlediği 164 sayfalık eseri Olcay Mağden Ünal Türkçe‘ye çevirdi.

İyi okumalar.

İlginizi Çekebilir  Indie Çocuk Olmak ya da Olmak İstememek, İşte Bütün Mesela Bu - Biz, Ölümlüler İncelemesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu