Son Haberler
Anasayfa » FRPNET Edebiyat » Mervyn Peake’nin Gormenghast Serisi Devam Ediyor

Mervyn Peake’nin Gormenghast Serisi Devam Ediyor

gormenghast-banner

Mervyn Peake‘in yazdığı Gormenghast serisi, ilk kitap Titus Groan’dan sonra biraz ara vermişti. Serinin ikinci kitabı olan “Gormenghast” raflara çıkmaya hazır.

Entrikalar ve gizemli olayların döndüğü Gormenghast Şatosu’na girmeye hazır mısınız?

Serinin ilk kitabı “Titus Groan”, yine İthaki Yayınları tarafından 2011 yılında basılmıştı. Aradan 4 yıl gibi bir süre geçmesine rağmen Gormenghast kitabı da okuyucu ile buluştu. Serinin son kitabı “Yalnız Titus” (Titus Alone) da umarız bir an önce çıkar.

gormenghast-kapakGotik fantazyanın bu başarılı kitabının arka kapak yazısı şöyle;

“Bütün yollar Gormenghast’a çıkar.”

Gormenghast serisinin ikinci kitabının adı da Gormenghast, çünkü bu kitabın başrolünde bir şato var. İçinde entrikaların kol gezdiği, karanlık labirentlerinde ölümcül takiplerin yer aldığı ve cinayetlerin işlendiği tekinsiz diyarın, Gormenghast’ın öyküsü bu. Aynı zamanda Gormenghast kontu Titus’ın büyüme öyküsü ve serinin ilk romanından tanıdığımız kurnaz ve kötücül anti-kahraman Steerpike’ın yükseliş ve düşüş öyküsüne de sahne olan kitap, herhangi bir edebi türe sokulması zor olan, Mervyn Peake’in benzersiz dili ve üslubuyla edebiyat tarihinde kendine has bir yer edinmiş bir başyapıt. Gotik edebiyatın rahatsız edici atmosferinin klasik edebiyatın derin karakter inşasıyla birleştiği bu kitabı okurken, Gormenghast’ın yağmuruyla ıslanacak, duvarları arasında tıpkı Titus gibi kapana kısılacak ve o duvarların ötesine yapılacak bir yolculuğa hazırlanacaksınız.

İlginizi Çekebilir  Bilimkurgu Klasikleri Serisinde Bir Efsane: Frankenstein

Dost Körpe’nin Türkçe’ye çevirdiği Gormenghast, daha önce başrollerinde Jonathan Rhys Meyers ile Christopher Lee’nin yer aldığı bir televizyon dizisi olarak da karşımıza çıkmıştı.

Kitap, İthaki Yayınları etiketiyle 20 Mart’tan itibaren raflarda!

Kitabın 30 sayfalık ön okumasına buradan ulaşabilirsiniz. Hemen buradan indirimli olarak satın alabilirsiniz.