Son Haberler
Anasayfa » FRPNET Edebiyat » Locus Ödülleri 2018 Finalistleri Açıklandı

Locus Ödülleri 2018 Finalistleri Açıklandı

Locus Dergisi, 2018 Locus Ödülleri finalistlerini açıkladı. Kazananlar, 22-24 Haziran tarihlerinde Seattle’da gerçekleştirilecek törende açıklanacak. 11 Hugo, 7 Nebula ve 12 Lotus ödüllü Amerikalı bilimkurgu ve fantastik kurgu yazarı Connie Willis de ödül törenine katılacak.

Fantastik kurgu ve bilimkurgu edebiyatının saygınlık nişanelerinden Locus Ödülleri sahiplerini bulmaya hazırlanıyor. Bilimkurgu romanı, fantastik kurgu romanı, korku romanı, gençlik kitabı, ilk roman, kısa roman, romanımsı metin, kısa hikaye, antoloji, derleme, dergi, yayıncı, editör, sanatçı, kurgu dışı ve sanat/çizim kitabı olmak üzere toplam 16 kategoride 10’ar adayın finale kaldığı yarışmada birinciler okurların oylarıyla belirleniyor.

Ülkemizde de kitapları yayınlanan James S.A. Corey, Ann Leckie, Kim Stanley Robinson, John Scalzi, N.K. Jemisin gibi yazarlar da bu sene ödül için yarışacak.

1971 yılından bu yana fantastik kurgu ve bilim kurgu dünyasının efsane isimlerini ve parlayan yıldızlarını taçlandıran bu prestijli ödülün 2018 finalistleri listesi şöyle:

Bilimkurgu Romanı

  • Persepolis Rising, James S.A. Corey (Orbit US; Orbit UK)
  • Walkaway, Cory Doctorow (Tor; Head of Zeus)
  • The Stars Are Legion, Kameron Hurley (Saga; Angry Robot UK)
  • Provenance, Ann Leckie (Orbit US; Orbit UK)
  • Raven Stratagem, Yoon Ha Lee (Solaris US; Solaris UK)
  • Luna: Wolf Moon, Ian McDonald (Tor; Gollancz)
  • Seven Surrenders, Ada Palmer (Tor; Head of Zeus)
  • New York 2140, Kim Stanley Robinson (Orbit US; Orbit UK)
  • The Collapsing Empire, John Scalzi (Tor US; Tor UK)
  • Borne, Jeff VanderMeer (MCD; HarperCollins Canada; Fourth Estate)

Fantastik Kurgu Romanı

  • The Stone in the Skull, Elizabeth Bear (Tor)
  • City of Miracles, Robert Jackson Bennett (Broadway; Jo Fletcher)
  • Ka: Dar Oakley in the Ruin of Ymr, John Crowley (Saga)
  • The House of Binding Thorns, Aliette de Bodard (Ace; Gollancz)
  • The Ruin of Angels, Max Gladstone (Tor.com Publishing)
  • Spoonbenders, Daryl Gregory (Knopf; riverrun)
  • The Stone Sky, N.K. Jemisin (Orbit US; Orbit UK)
  • Jade City, Fonda Lee (Orbit US; Orbit UK)
  • The Delirium Brief, Charles Stross (Tor.com Publishing; Orbit UK)
  • Horizon, Fran Wilde (Tor)

Korku Romanı

  • Ill Will, Dan Chaon (Ballantine)
  • Universal Harvester, John Darnielle (Farrar, Straus & Giroux; Scribe UK)
  • After the End of the World, Jonathan L. Howard (Dunne)
  • Food of the Gods, Cassandra Khaw (Abaddon US; Abaddon UK)
  • The Night Ocean, Paul La Farge (Penguin Press)
  • The Changeling, Victor LaValle (Spiegel & Grau)
  • Red Snow, Ian R. MacLeod (PS)
  • Behind Her Eyes, Sarah Pinborough (Flatiron; HarperCollins UK)
  • Mormama, Kit Reed (Tor)
  • Ubo, Steve Rasnic Tem (Solaris US; Solaris UK)

Gençlik Kitabı

  • Tool of War, Paolo Bacigalupi (Little, Brown)
  • In Other Lands, Sarah Rees Brennan (Big Mouth House)
  • The Dragon with a Chocolate Heart, Stephanie Burgis (Bloomsbury; Bloomsbury USA)
  • Chalk, Paul Cornell (Tor.com Publishing)
  • Buried Heart, Kate Elliott (Little, Brown)
  • A Skinful of Shadows, Frances Hardinge (Macmillan; Amulet)
  • Frogkisser!, Garth Nix (Scholastic; Allen & Unwin; Piccadilly)
  • Akata Warrior, Nnedi Okorafor (Viking)
  • Shadowhouse Fall, Daniel José Older (Levine)
  • The Book of Dust: La Belle Sauvage, Philip Pullman (Knopf; Fickling UK)

İlk Roman

  • The Bear and the Nightingale, Katherine Arden (Del Rey)
  • The City of Brass, S.A. Chakraborty (Harper Voyager US)
  • Amberlough, Lara Elena Donnelly (Tor)
  • Winter Tide, Ruthanna Emrys (Tor.com Publishing)
  • The Strange Case of the Alchemist’s Daughter, Theodora Goss (Saga)
  • The Art of Starving, Sam J. Miller (HarperTeen)
  • Autonomous, Annalee Newitz (Tor; Orbit UK 2018)
  • Lincoln in the Bardo, George Saunders (Random House; Bloomsbury)
  • An Unkindness of Ghosts, Rivers Solomon (Akashic)
  • Amatka, Karin Tidbeck (Vintage)

Kısa Roman

  • In Calabria, Peter S. Beagle (Tachyon)
  • River of Teeth, Sarah Gailey (Tor.com Publishing)
  • Agents of Dreamland, Caitlín R. Kiernan (Tor.com Publishing)
  • Passing Strange, Ellen Klages (Tor.com Publishing)
  • Down Among the Sticks and Bones, Seanan McGuire (Tor.com Publishing)
  • Binti: Home, Nnedi Okorafor (Tor.com Publishing)
  • And Then There Were (N-One), Sarah Pinsker (Uncanny 3-4/17)
  • All Systems Red, Martha Wells, (Tor.com Publishing)
  • The Black Tides of Heaven, JY Yang (Tor.com Publishing)
  • The Red Threads of Fortune, JY Yang (Tor.com Publishing)

Romansı Metin

  • Children of Thorns, Children of Water, Aliette de Bodard (Uncanny 7-8/17)
  • The Hermit of Houston, Samuel R. Delany (F&SF 9-10/17)
  • Come See the Living Dryad, Theodora Goss (Tor.com 3/9/17)
  • The Worshipful Society of Glovers, Mary Robinette Kowal (Uncanny 7-8/17)
  • Extracurricular Activities, Yoon Ha Lee (Tor.com 2/15/17)
  • The Hidden Girl, Ken Liu (The Book of Swords)
  • The Mathematical Inevitability of Corvids, Seanan McGuire (Black Feathers)
  • Wind Will Rove, Sarah Pinsker (Asimov’s 9-10/17)
  • The Lamentation of Their Women, Kai Ashante Wilson (Tor.com 8/24/17)
  • Waiting on a Bright Moon, JY Yang (Tor.com 7/12/17)

Kısa Hikaye

  • Don’t Press Charges and I Won’t Sue, Charlie Jane Anders (Global Dystopias)
  • Zen and the Art of Starship Maintenance, Tobias S. Buckell (Cosmic Powers)
  • Persephone of the Crows, Karen Joy Fowler (Asimov’s 5-6/17)
  • Fire, Elizabeth Hand (Fire.)
  • Dear Sarah, Nancy Kress (Infinity Wars)
  • The Martian Obelisk, Linda Nagata (Tor.com 7/19/17)
  • Fandom for Robots, Vina Jie-Min Prasad (Uncanny 9-10/17)
  • Welcome to Your Authentic Indian ExperienceTM, Rebecca Roanhorse (Apex 8/17)
  • Starlight Express, Michael Swanwick (F&SF 9-10/17)
  • Carnival Nine, Caroline M. Yoachim (Beneath Ceaseless Skies 5/11/17)

Antoloji

  • Cosmic Powers, John Joseph Adams, ed. (Saga)
  • Black Feathers, Ellen Datlow, ed. (Pegasus)
  • The Book of Swords, Gardner Dozois, ed. (Bantam; HarperCollins UK)
  • The Year’s Best Science Fiction: Thirty-Fourth Annual Collection, Gardner Dozois, ed. (St. Martin’s Griffin)
  • Bookburners, Max Gladstone, ed. (Saga)
  • The Djinn Falls in Love and Other Stories, Mahvesh Murad & Jared Shurin, eds. (Solaris US; Solaris UK)
  • The Best of Subterranean, William Schafer, ed. (Subterranean)
  • The Best Science Fiction & Fantasy of the Year, Volume Eleven, Jonathan Strahan, ed. (Solaris)
  • Infinity Wars, Jonathan Strahan, ed. (Solaris)
  • Transcendent 2: The Year’s Best Transgender Speculative Fiction, Bogi Takács, ed. (Lethe)

Derleme

  • Six Months, Three Days, Five Others, Charlie Jane Anders (Tor.com Publishing)
  • The Overneath, Peter S. Beagle (Tachyon)
  • Norse Mythology, Neil Gaiman (Norton; Bloomsbury)
  • Strange Weather, Joe Hill (Morrow; Gollancz)
  • Wicked Wonders, Ellen Klages (Tachyon)
  • Cat Pictures Please and Other Stories, Naomi Kritzer (Fairwood)
  • Ursula K. Le Guin: The Hainish Novels and Stories, Ursula K. Le Guin (Library of America)
  • Her Body and Other Parties, Carmen Maria Machado (Graywolf)
  • Tender, Sofia Samatar (Small Beer)
  • The Refrigerator Monologues, Catherynne M. Valente (Saga)

Dergi

Analog
Asimov’s
Beneath Ceaseless Skies
Clarkesworld
F&SF
File 770
Lightspeed
Strange Horizons
Tor.com
Uncanny

Yayıncı

Angry Robot
Baen
DAW
Gollancz
Orbit
Saga
Small Beer
Subterranean
Tachyon
Tor

Editör

John Joseph Adams
Neil Clarke
Ellen Datlow
Gardner Dozois
C.C. Finlay
Jonathan Strahan
Lynne M. Thomas & Michael Damian Thomas
Ann & Jeff VanderMeer
Sheila Williams
Navah Wolfe

Sanatçı

Kinuko Y. Craft
Galen Dara
Julie Dillon
Bob Eggleton
Gregory Manchess
Victo Ngai
John Picacio
Shaun Tan
Charles Vess
Michael Whelan

Kurgu Dışı

  • Sleeping with Monsters: Readings and Reactions in Science Fiction and Fantasy, Liz Bourke (Aqueduct)
  • In Search of Silence: The Journals of Samuel R. Delany, Volume 1, 1957-1969, Samuel R. Delany (Wesleyan University Press)
  • The Invention of Angela Carter, Edmund Gordon (Oxford University Press US; Chatto & Windus 2016)
  • Star-Begotten: A Life Lived in Science Fiction, James Gunn (McFarland)
  • Iain M. Banks, Paul Kincaid (University of Illinois Press)
  • Luminescent Threads: Connections to Octavia E. Butler, Alexandra Pierce & Mimi Mondal, eds. (Twelfth Planet)
  • Not So Good a Gay Man, Frank M. Robinson (Tor)
  • Don’t Live for Your Obituary, John Scalzi (Subterranean)
  • A Lit Fuse: The Provocative Life of Harlan Ellison, Nat Segaloff (NESFA)
  • J.G. Ballard, D. Harlan Wilson (University of Illinois Press)

Sanat/Çizim Kitabı

  • The Art of the Pulps: An Illustrated History, Douglas Ellis, Ed Hulse & Robert Weinberg, eds. (IDW)
  • Spectrum 24: The Best in Contemporary Fantastic Art, John Fleskes, ed. (Flesk)
  • Paul Kidby, Terry Pratchett’s Discworld Imaginarium (Gollancz)
  • Jeffrey Alan Love, Norse Myths: Tales of Odin, Thor, and Loki, Kevin Crossley-Holland (Candlewick Studio)
  • Gregory Manchess, Above the Timberline (Saga)
  • Syd Mead, The Movie Art of Syd Mead: Visual Futurist, Craig Hodgetts (Titan)
  • Jean-Baptiste Monge, Celtic Faeries: The Secret Kingdom (Goblin’s WAY)
  • Wendy Pini, Line of Beauty: The Art of Wendy Pini, Richard Pini (Flesk)
  • Omar Rayyan, Goblin Market, Christina Rossetti (Donald M. Grant)
  • James Wyatt, The Art of Magic: The Gathering: Kaladesh (Viz)
Stephen King'in The Long Walk Romanı Sinemaya Uyarlanıyor
American Gods'ın İkinci Sezonu 2019'da Gelecek