Son Haberler
Anasayfa » FRPNET Edebiyat » Locus Ödülleri 2014 Kazananları Belli Oldu

Locus Ödülleri 2014 Kazananları Belli Oldu

locus-logo

Locus Dergisi okuyucuları tarafından belirlenen ve 1971 yılından bu yana verilen Locus Ödülleri için bu yılın kazananları açıklandı.

Fantastik kurgu ve bilimkurgu edebiyatı alanında saygın ödüllerden biri kabul edilen Locus Ödülleri’nin bu yılki kazananları belirlendi.

Ödüller, Locus Awards Weekend’de sahiplerini buldu. Ödül törenini ise yazar Connie Willis sundu.

Ülkemizde yayınlanan kitapların da bulunduğu liste ve kazananlar şu şekilde;

* Kazanan isimler kalın ve kırmızı harflerle yazılmıştır.

Bilimkurgu Romanı

MaddAddam, Margaret Atwood (McClelland & Stewart; Bloomsbury; Talese)
Abaddon’s Gate, James S.A. Corey (Orbit US; Orbit UK)
The Best of All Possible Worlds, Karen Lord (Del Rey; Jo Fletcher UK)
Shaman, Kim Stanley Robinson (Orbit US; Orbit UK)
Neptune’s Brood, Charles Stross (Ace; Orbit UK)

Fantastik Kurgu Romanı

The Ocean at the End of the Lane, Neil Gaiman (Morrow; Headline Review)
NOS4A2, Joe Hill (Morrow; Gollancz as NOS4R2)
River of Stars, Guy Gavriel Kay (Roc; Viking Canada; HarperCollins UK)
Doctor Sleep, Stephen King (Scribner; Hodder & Stoughton)
The Republic of Thieves, Scott Lynch (Del Rey; Gollancz)

Gençlik Kitabı

Zombie Baseball Beatdown, Paolo Bacigalupi (Little, Brown)
The Coldest Girl in Coldtown, Holly Black (Little, Brown; Indigo)
Homeland, Cory Doctorow (Tor Teen; Titan)
The Summer Prince, Alaya Dawn Johnson (Levine)
The Girl Who Soared Over Fairyland and Cut the Moon in Two, Catherynne M. Valente (Feiwel and Friends)

İlk Roman

The Thinking Woman’s Guide to Real Magic, Emily Croy Barker (Dorman)
The Golden City, J. Kathleen Cheney (Roc)
Ancillary Justice, Ann Leckie (Orbit US; Orbit UK)
A Stranger in Olondria, Sofia Samatar (Small Beer)
The Golem and the Jinni, Helene Wecker (Harper)

Kısa Roman

“Wakulla Springs”, Andy Duncan & Ellen Klages (Tor.com 10/2/13)
“Black Helicopters”, Caitlín R. Kiernan (Subterranean)
“The Princess and the Queen”, George R.R. Martin (Dangerous Women)
“Precious Mental”, Robert Reed (Asimov’s 6/13)
Six-Gun Snow White”, Catherynne M. Valente (Subterranean)

Romansı Metin (Novelette)

“The Truth of Fact, the Truth of Feeling”, Ted Chiang (Subterranean Fall ’13)
“The Waiting Stars”, Aliette de Bodard (The Other Half of the Sky)
“A Terror”, Jeffrey Ford (Tor.com 7/24/13)
“The Sleeper and the Spindle”, Neil Gaiman (Rags and Bones)
“The Prayer of Ninety Cats”, Caitlín R. Kiernan (Subterranean Spring ’13)

Kısa Hikaye

“Some Desperado”, Joe Abercrombie (Dangerous Women)
“The Science of Herself”, Karen Joy Fowler (The Science of Herself)
“The Road of Needles”, Caitlín R. Kiernan (Once Upon a Time: New Fairy Tales)
“A Brief History of the Trans-Pacific Tunnel”, Ken Liu (F&SF 1-2/13)
“The Dead Sea-Bottom Scrolls”, Howard Waldrop (Old Mars)

Antoloji

Queen Victoria’s Book of Spells, Ellen Datlow & Terri Windling, eds. (Tor)
The Year’s Best Science Fiction: Thirtieth Annual Collection, Gardner Dozois, ed. (St. Martin’s Griffin; Robinson as The Mammoth Book of Best New SF 26)
Unnatural Creatures, Neil Gaiman & Maria Dahvana Headley, eds. (Harper; Bloomsbury)
Old Mars, George R.R. Martin & Gardner Dozois, eds. (Bantam)
The Best Science Fiction and Fantasy of the Year Volume Seven, Jonathan Strahan, ed. (Night Shade)

Derleme

The Best of Joe Haldeman, Joe Haldeman (Subterranean)
The Ape’s Wife and Other Stories, Caitlín R. Kiernan (Subterranean)
Kabu Kabu, Nnedi Okorafor (Prime)
The Bread We Eat in Dreams, Catherynne M. Valente (Subterranean)
The Best of Connie Willis, Connie Willis (Del Rey)

Dergi

Asimov’s
Clarkesworld
F&SF
Subterranean
Tor.com

Yayıncı

Angry Robot
Orbit
Small Beer
Subterranean
Tor Books

Editör

John Joseph Adams
Ellen Datlow
Gardner Dozois
Jonathan Strahan
Ann & Jeff VanderMeer

Sanatçı

Bob Eggleton
John Picacio
Shaun Tan
Charles Vess
Michael Whelan

Kurgu Dışı

Here Be Dragons: Exploring Fantasy Maps and Settings, Stefan Ekman (Wesleyan)
Strange Matings: Science Fiction, Feminism, African American Voices, and Octavia E. Butler, Rebecca J. Holden & Nisi Shawl, eds. (Aqueduct)
The Man From Mars: Ray Palmer’s Amazing Pulp Journey, Fred Nadis (Tarcher)
Wonderbook: The Illustrated Guide to Creating Imaginative Fiction, Jeff VanderMeer (Abrams Image)
Afrofuturism: The World of Black Sci-Fi and Fantasy Culture, Ytasha L. Womack (Lawrence Hill)

Sanat/Çizim Kitabı

Hannes Bok, Hannes Bok: A Life in Illustration, Joseph Wrzos, ed. (Centipede)
Margaret Brundage, The Alluring Art of Margaret Brundage, Stephen D. Korshak & J. David Spurlock, eds. (Vanguard)
Spectrum 20: The Best in Contemporary Fantastic Art, Cathy Fenner & Arnie Fenner, eds. (Underwood)
Maurice Sendak, Maurice Sendak: A Celebration of the Artist and His Work, Justin G. Schiller, Dennis M.V. David & Leonard S. Marcus, eds. (Abrams)
Shaun Tan, Rules of Summer (Hachette Australia; Hodder Children’s; Levine ’14)

Neil Gaiman'ın Yazdığı Wayward Manor Oyunu Çıkıyor!
John Constantine Televizyonda Sigara İçecek Mi?