Son Haberler
Anasayfa » FRPNET Edebiyat » Lewis Carroll’ın Alice Yüzünden Yaşadığı Sıkıntı

Lewis Carroll’ın Alice Yüzünden Yaşadığı Sıkıntı

alice-in-wonderland

Alice Harikalar Diyarı‘nda kitabının yazarı, Lewis Carroll adıyla tüm kitaplarını yayınlayan matematikçi ve yazar Charles Dodgson; aslında yaşadığı hayattan pek de memnun değilmiş.

Yazdığı Alice Harikalar Diyarı’nda kitabının getirdiği şöhret, yazarı iyice sıkmış olmalı ki 1891 yılında yazdığı mektupta içini dökmüş.

lewis-carroll-letter1891 yılında Bayan Symonds’a yazdığı mektupta durumu şöyle açıklamıştır;

Mektuplarımın, imzalanmış koleksiyonlar arasına konmasından duyduğum rahatsızlığı iyice açıklayabildiğimi sanmıyorum. Tüm bu tanıtımlar, kitaplarda görünen ismim, yabancılar tarafından işaret ederek gösterilmek ve terbiye edilen bir aslan gibi görünmek garip geliyor. Bundan o kadar nefret ediyorum ki, bazen hiç kitap yazmamış olmayı dileyesim geliyor!

Lewis Carroll’ın bu mektubu, Güney Kaliforniya Üniversitesi tarafından yapılan bir açık arttırma ile 11.875 sterline satıldı.

Benzer bir nefret durumu da yarattığı karakter Sherlock Holmes’den nefret eden Arthur Conan Doyle vakasıdır. Sanırım yazarlar, eskiden biraz daha özgür kalmayı ve şöhretten uzak yaşamayı tercih ediyorlarmış.

İlginizi Çekebilir  Wobbit Çıktı!