Anasayfa » FRPNET Edebiyat » Larry Niven ve Jerry Pournelle’den İnsanlığa Göz Kırpan Aynadaki Yansıma; Tanrı’nın Gözündeki Zerre

Larry Niven ve Jerry Pournelle’den İnsanlığa Göz Kırpan Aynadaki Yansıma; Tanrı’nın Gözündeki Zerre

Bilimkurgu edebiyatının en sıradışı ikililerinden Larry Niven ve Jerry Pournelle tarafından kaleme alınan Tanrı’nın Gözündeki Zerre, İthaki Yayınları‘ndan çıktı.

Hugo ve Nebula En İyi Roman Ödülü ile Locus En İyi Bilimkurgu Ödülü adayı Tanrı’nın Gözündeki Zerre, aynı zamanda Niven ve Pournelle‘nin başyapıtı olarak gösteriliyor.

“Fark Etmediyseniz Söyleyeyim, Çöküşe Artık Çok Yakınız”

Uzaylıyla ilk temas üzerine yazılan ve uzay operasını kökten değiştiren eserin konusu şöyle:

Dünya’dan altı yüz ışık yılı uzakta, gezegenimizden bakınca Samanyolu’nun güney kısmında isimlerinin hakkını veren bir bulutsu gezinir: Kömür Çuvalı Bulutsusu ya da diğer ismiyle Kapüşonlu Adam. Ve bu “adam”ın karanlığın ortasındaki zifiri boşluğunda başka kimseye ait olamayacak kadar parlak bir güneş ışıldar: Tanrı’nın Gözü. Oradadır hep, milyarlarca yıldır sonsuz kâinatı seyreder.

3017 yılında Göz’den insanlara doğru yaklaşan bir nesne tespit edildiğinde insanlık, Dünya’dan çıkıp birçok başka gezegene yayılmış, bir dizi yıkım savaşını atlatmış ve ikinci bir galaktik imparatorluk kurmuştu. Ama imparatorluk asilerle ve yeni gezegenlere yayılmanın sıkıntılarıyla uğraşıyordu.

Neyse ki ışık yıllarını hızla aşmalarını sağlayan Alderson Sürücüsü ve gemileri bir yıldızın kalbindeyken dahi koruyabilen Langston Kalkanı gibi teknoloji ürünlerine sahiptiler. Yalnız henüz başka bir bilinçli varlıkla karşılaşmamışlardı. İşte Deli Edi, insanlığı tam da bu haldeyken yakaladı.

“Çok önemli bir roman, muhtemelen yazılmış en iyi uzaylılarla ilk temas hikâyesi.” – Robert A. Heinlein

“Uzay operasının mühim klasiklerinden biri, insanlar bilimkurgu okuduğu sürece tekrar tekrar okunacağı kesin.” – George R. R. Martin

İthaki‘nin Bilimkurgu Klasikleri serisine eklenen 688 sayfalık eseri Kerem Sanatel Türkçeye çevirdi.

İlginizi Çekebilir  Birbirinden Harika Steampunk LEGO Tasarımları

İyi okumalar.