Son Haberler
Anasayfa » FRPNET Edebiyat » Kült Yazar John Wyndham’ın Chocky Romanı Türkçe’ye Çevrildi

Kült Yazar John Wyndham’ın Chocky Romanı Türkçe’ye Çevrildi

Bilimkurgunun kült yazarı John Wyndham’ın dünya, insanlık ve teknoloji üzerine kaleme aldığı çarpıcı romanı Chocky ilk kez Türkçe’de…

Krizalitler ve Triffidlerin Günü kitaplarının yazarı John Wyndham’ın on bir yaşındaki bir çocuğun zihninde duyduğu sesle kurduğu sıra dışı ilişkiyi merkezine alan romanı Chocky, Delidolu Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı.

İnsanlığa Tutulan İşitsel Bir Ayna

Sosyopolitik meseleleri bilimkurgu türüne başarıyla taşıyan John Wyndham, Chocky’de, büyüme çağındaki bir çocuğun gözünden dünyayı ve insanlığı irdeliyor.

Televizyon dizisine de uyarlanan, klasikleşmiş bilimkurgu eserlerinden Chocky’nin konusu şöyle:

On bir yaşındaki Matthew bir gün zihninde, nereden geldiğini bilmediği bir ses duymaya başlar. Bu sesin adı Chocky’dir. Ailesi bu durumu başlarda sıradan bir “hayali arkadaş” olarak nitelendirir; ancak zamanla işin rengi değişir. Matthew kendisinden beklenmeyecek üstün davranışlar sergiler, zorlu matematik ve fizik kuramlarından bahseder, harika resimler yapar ve olağanüstü kahramanlıklar sergiler. Artık herkes, Chocky’nin ne kadar “hayali” olduğunu sorgulamaya başlamıştır.

“Hâlâ güncel, hâlâ rahatsız edici.” Guardian

Gizemli ve tedirgin edici bir roman olan Chocky, okurla ilk buluşmasının üzerinden 50 yıl geçmesine rağmen dünya ve insanlık üzerine yaptığı isabetli tespitlerle güncelliğini yitirmiyor. 200 sayfalık kitap Niran Elçi tarafından Türkçe’ye çevrildi.

İlginizi Çekebilir  Damızlık Kızın Öyküsü'nün Devamı Ahitler, Türkçe Olarak Raflarda

İyi okumalar.