Edebiyat

“Kanlı Kızıl Baron” Çıktı

Kanlı Kızıl Baron banner

1. Dünya Savaşı’nda 80’den fazla düşman uçağı düşüren ünlü Alman pilot; nam-ı diğer: Fransa’da Le petit rouge (Küçük Kızıl) veya Diable Rouge (Kızıl Şeytan), Birleşik Krallık’ta Red Knight (Kızıl Şövalye) veya en çok bilinen adı ile Red Baron (Kızıl Baron).

1. Dünya Savaşı’nın filmlere, kitaplara, çizgi filmlere konu olmuş karakterine bir de fantastik bir bakış açısı ile bakmaya ne dersiniz? İşte Kanlı Kızıl Baron!

Kanlı Kızıl Baron kapakDaha önce “Dracula Günlükleri” isimli kitabıyla tanıdığımız Kim Newman, bu sefer de fantastik bir 1. Dünya Savaşı senaryosu ile karşımızda. Kitabın arka kapak yazısı pek çok şeyi açıklıyor;

Poe, Kafka, Mata Hari ve Dr. Moreau’nun yollarını kesiştiren sıradışı bir roman.

Yıl 1918… Kont Dracula, Almanya ve Avusturya-Macaristan ordularının komutanıdır. İnsanların en korkulu rüyaları gerçek olmuş ve onlara dünyada cehennemi yaşatmaya gelmişlerdir. Gökyüzü gölgelenmiş, ufuk çizgisi kana bulanmaya başlamıştır. Dracula’nın Kanlı Kızıl Baron’u artık göklerdedir. Bu korku verici pilotun başarısının ardında Dracula dışında bir karakterin daha büyük etkisi vardır: Edgar Allan Poe.

Bram Stoker Ödülü ve Britanya Bilimkurgu Derneği Ödülü’nü kazanan ve Neil Gaiman’la ortak çalışmalar yapan yazar Kim Newman’dan korkuyu, savaş tarihini ve vampirleri bir araya getiren, sinema ve edebiyat tutkunlarının ellerinden bırakamayacağı bir eser. Bir alternatif tarih romanından, alışılmış vampir hikâyelerinden çok daha fazlası…

Dracula Günlükleri’nin ikinci kitabında serinin hayranlarını bir sürpriz bekliyor. Yazarın kısa romanı Vampir Aşkı bu kitapta okuyucularla buluşuyor.

Kitap bugün raflardaki yerini aldı. Çevirisini Cihan Karamancı’nın yaptığı kitabı hemen buradan da satın alabilirsiniz.

Şimdiden iyi okumalar.

İlginizi Çekebilir  Uzay Yolu Kitabı ile Uzayın Derinliklerine Yolculuk

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu