Son Haberler
Anasayfa » FRPNET Edebiyat » Joseph Campbell’dan Modern Kadınlar İçin Bir Rehber – Tanrıçalar ve Tanrıça’nın Dönüşümleri

Joseph Campbell’dan Modern Kadınlar İçin Bir Rehber – Tanrıçalar ve Tanrıça’nın Dönüşümleri

Karşılaştırmalı mitoloji sahasının önde gelen isimlerinden Joseph Campbell’ın “Tanrıçalar ve Tanrıça’nın Dönüşümleri” kitabı İthaki Yayınları‘ndan çıktı.

Tarih öncesinden Rönesans’a kadar tanrıça kültünün doğuşu, gelişimi ve dönüşümü üzerine ayrıntılı bir şekilde aktaran “Tanrıçalar ve Tanrıça’nın Dönüşümleri”, Joseph Campbell‘ın geniş bir dinleyici kitlesine verdiği konferansların notlarından yararlanılarak hazırlanmış.

Eserin asıl amacı, günümüz kadınına rehberlik edebilecek ezeli ve ebedi bir kadın figürü sunmak. Bu doğrultuda sık sık çağdaş dünyaya dair yorumlar da yapan Campbell’ın metnine çok sayıda görsel materyal eşlik ediyor.

“Günümüzde kadınların karşı karşıya bulunduğu zorlukların birçoğu, dünyada önceden erkeklere ayrılmış olan ve mitolojik bir kadın modelinin yer almadığı bir eylem alanına girmelerinden kaynaklanıyor. Yaşanmakta olan hiçbir şeyin modeli yok. Her şey değişiyor, erkeklere ait vahşi ormanın kanunu bile. Geleceğe serbest düşüş dönemindeyiz ve kadın erkek her birimizin kendi yolunu çizmesi gerek.”

Joseph Campbell‘ın 360 sayfalık “Tanrıçalar ve Tanrıça’nın Dönüşümleri” adlı kitabını Nur Küçük, Türkçeye çevirdi.

İyi okumalar.

İlginizi Çekebilir  Nehrin İki Yakası Yolculuğu Aghartalı ile Devam Ediyor