Edebiyat

J.R.R. Tolkien’in Roverandom Kitabı Özel Baskısıyla Yeniden Raflarda

Fantastik edebiyatın belki de en fantastik köpeği olan Roverandom ile tanışın. J.R.R. Tolkien‘in oğlu Michael Tolkien’in için yazdığı ve ünlü yazarın da ilk çocuk kitabı olan Roverandom, özel baskısıyla raflarda yerini aldı.

2000 yılında 6.45 Yayınları, Roverandom kitabını yayınlamıştı ancak İthaki Yayınları’nın yayınladığı yeni Roverandom, ilk baskıdan daha farklı. The Tolkien Treasury isimli setin bir parçası olarak yayınlanan yeni Roverandom baskısı, önceki baskıdan farklı olarak illüstrasyonlar da içeriyor. Bu setin önceden yayınlanan kitabı Tom Bombadil’in Maceraları kitabı gibi sert kapaklı ve küçük boyda yayınlanan Roverandom‘dan sonra bu sete ait diğer kitaplar olan Farmer Giles of Ham (Hamli Çiftçi Giles) ve Smith of Wootton Major (Wootton Major’ın Demircisi) kitaplarını da bekliyoruz.

Roverandom kitabının arka kapak yazısı şöyle;

J.R.R. Tolkien’in yazdığı ilk çocuk hikâyesi.

1925 yılında, dört yaşındaki Michael Tolkien kumsalda gözdesi olan oyuncak köpeğini kaybetti. Oğlunu teselli etmek için J.R.R. Tolkien, büyüyle oyuncağa dönüştürülen Rover isminde bir köpeği ve onu eski haline döndürebilecek büyücüyü arayışına dair bir hikâye uydurdu.

Rover ya da daha sonra tanındığı gibi “Roverandom”, maceraları sırasında bir kum büyücüsü, korkunç bir ejderha, denizdeki kral ve Aydaki Adam’la karşılaşır. Zekice örülmüş̧ ve kelime oyunlarıyla bezeli Roverandom’un, başta Hobbit’le aynı sene, 1937’nin Ocak ayında basılması planlansa da yayıncılar bir devam kitabı istediğinden eser yayımlanamamıştır. Tolkien bunun yerine Yüzüklerin Efendisi’ni yazmaya başlamıştır. Roverandom ise nihayet 1998 yılında yayımlanmıştır.

“Yüzüklerin Efendisi hayranları İskandinav mitolojisinden esintilerden ve Tolkien’in harikulade mekân anlayışından büyük keyif alacaklardır.”
– The Times

Editörlüğü Christina Scull ve Wayne G. Hammond tarafından yapılan bu edisyonda, hikâyenin Tolkien’in diğer eserleri olan Hobbit’le, Silmarillion’la ve Noel Baba’dan Mektuplar’la olan ilişkisini detaylandıran bir önsöz bulunuyor. Bunların yanı sıra Tolkien’in elinden çıkma illüstrasyonlar da metinlere eşlik ediyor.

184 sayfalık Roverandom kitabı, Niran Elçi‘nin çevirisiyle raflarda yerini aldı. Bu fantastik macerayı küçükten büyüğe herkesin okumasını isterim, çok sevdiğim bir kitaptır. Yıllar sonra yeniden okumak güzel olacak.

İlginizi Çekebilir  Tolkien Filminin İlk Fragmanı Yayınlandı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu