Edebiyat

J.K. Rowling PEN Ödülüne Layık Görüldü

j-k-rowling-banner

Harry Potter serisinin yazarı J.K. Rowling, PEN/Allen Vakfı Edebi Hizmet Ödülü‘ne layık görüldü.

Dünyanın en çok okunan serilerinden biri olan Harry Potter kitaplarının yazarı J.K. Rowling, ifade özgürlüğü üzerine çalışan uluslararası organizasyonu PEN tarafından ‘‘sansürün yılmaz muhalifi’’ ve ‘’kadın hakları savunucusu’’ olarak PEN/Allen Vakfı Edebi Hizmet Ödülü‘ne layık görüldü.

Yazar; prestijli ödülü PEN Amerika’nın her yıl düzenlenen edebiyat galasında, 16 Mayıs’ta New York’ta kabul edecek. PEN’in her türlü baskıya engel olma misyonunu taşıyan ve insanlığın en iyiye ulaşmasını sağlamaya çalışan yazarları onurlandırmak amacıyla verdiği ödüle daha önce Toni Morrison, Salman Rushdie ve Tom Stoppard gibi önemli yazarlar da layık görülmüştü.

JK Rowling

Rowling’in hem yerel hem de küresel ölçekte eşitsizlikle mücadele eden bir yazar olarak yeteneğini ve kişiliğini kullandığını belirten PEN, “Rowling, ifade ve kadın özgürlüğünün sözlü savunucusu olarak ortaya çıktı” ifadelerini kullandı.

PEN’in destekçilerinden biri olduğunu söyleyen Rowling; “Bu ödülü, çok takdir ettiğim bir organizasyondan aldığım için çok onur duyuyorum. Hapisteki yazarları ve ifade özgürlüğünü savunmak adına paha biçilmez bir çalışma yürütüyorlar” dedi.

Kaynak: CNN

İlginizi Çekebilir  2001: Bir Uzay Destanı Kitabı Yeniden Raflarda

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu