Edebiyat

Isaac Asimov’un Galaktik İmparatorluk Serisi Yeniden Yayınlanıyor

Bilimkurgu edebiyatının en önemli isimlerini sayın desek pek çok kişi ilk sırada şüphesiz Isaac Asimov‘u sayacaktır. Asimov, sadece bilimkurguya değil bilim dünyasına da yön vermiş ve miraslar bırakmıştır. Isaac Asimov’un Vakıf Serisi ile okuyucuları mutlu eden İthaki Yayınları şimdi de Asimov’un Galaktik İmparatorluk Serisi‘ni okurlarla buluşturmaya hazırlanıyor.

İthaki Yayınları, bu seriyi ilk kez kendi adıyla doğru bir şekilde basıyor.

Toplamda 3 kitaptan oluşan seri, Vakıf Serisi’nin öncesini anlatan bir zaman diliminde geçiyor. Serideki kitapların isimleri kronolojik okuma sırasıyla şöyle;

  • The Stars, Like Dust (1951)
  • The Currents of Space (1952)
  • Pebble in the Sky (1950)

Kafalarda karışıklık olabilir; önce yazılan kitap neden sonradan okunuyor diye? Kronolojik olarak baktığımızda bu okuma sırası daha doğrudur. Bununla birlikte Isaac Asimov, 1988 yılında Vakıf Kurulurken kitabındaki Önsöz bölümünde, “The Currents of Space” (1952) kitabını Galaktik İmparatorluk Serisi’nin ilk kitabı, “The Stars, Like Dust” (1951) kitabını ise Galaktik İmparatorluk Serisi’nin ikinci kitabı olarak tanımlamıştır.

► Isaac Asimov Romanları Hangi Sırayla Okunmalı?

Biz yine de kronolojik okumanın bu seride daha doğru olacağını düşünüyoruz. Bilimkurgu dünyasında da en çok kabul göreni bu okuma sırası.

Türkçe’de Galaktik İmparatorluk Serisi

1980’li yılların sonlarında Altın Kitaplar, Vakıf Serisi’ni Türk okuyucularla buluşturmuştu ancak bu seriyi Vakıf değil İmparatorluk adıyla yayınlamışlardı. Bu nedenle kafalar karışmış olabilir lakin Galaktik İmparatorluk Serisi daha önce yayınlanmıştı.

Bu serinin kitapları, farklı isimlerle yayınlanmıştı. Pebble in the Sky kitabı, Baskan Bilimkurgu Serisi kapsamında 1983 yılında Uğursuz Gezegen Galactica adıyla yayınlanmıştı. The Stars, Like Dust kitabı ise Asi Gezegen Tyrran adıyla yine Baskan Bilimkurgu Serisi altında 1983 yılında basılmıştı. 

► Türkiye’de Bilimkurgunun Geçmişi

The Currents of Space kitabı ise Çağlayan Yayınevi‘nin Yeni Dünyalarda isimli 10 kitaplık bilimkurgu serisi altında Kainat Fatihi adıyla 1954 yılında ilk kez yayınlandı.

1980’li yıllarda Altın Kitaplar, Vakıf Serisi’ni İmparatorluk adıyla yayınladığı sıralarda Galaktik İmparatorluk Serisi’ni de farklı isimlerle yayınlamak zorunda kaldı. Pebble in the Sky kitabı, 1984 yılında Zamandan Kaçış; The Stars, Like Dust kitabı yine 1984 yılında Sonsuzun Tohumları; The Currents of Space ise yine 1984 yılında Tanrılar ve İmparatorlar adıyla yayınlanmıştı.

İthaki Yayınları, en azından seriyi Galaktik İmparatorluk Serisi adı altında basacak ve kafalar daha da az karışacak. 

Şimdiden iyi okumalar.

İlginizi Çekebilir  Alfred Bester'ın Unutulmaz Kitabı Film Olabilir!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu