Son Haberler
Anasayfa » FRPNET Edebiyat » İngiliz Fantezi Ödülü 2013 Kazananları Belli Oldu

İngiliz Fantezi Ödülü 2013 Kazananları Belli Oldu

British Fantasy Awards banner

2004 yılından bu yana İngiliz Fantezi Topluluğu (British Fantasy Society) tarafından verilen İngiliz Fantezi Ödülü, sahiplerini buldu.

İngiltere’de düzenlenen Dünya Fantezi Kongresi’nde (FantasyCon) açıklanan ödüller şu şekilde;

İngiliz Fantezi Özel Ödülü:
Iain M. Banks

En İyi Fantastik Roman (Robert Holdstock Ödülü)

Kazanan: Some Kind of Fairy Tale, Graham Joyce (Gollancz)
Blood and Feathers, Lou Morgan (Solaris)
The Brides of Rollrock Island, Margo Lanagan (David Fickling Books)
Railsea, China Miéville (Macmillan)
Red Country, Joe Abercrombie (Gollancz)

En İyi Korku Romanı (August Derleth Ödülü)

Kazanan: Last Days, Adam Nevill (TorUK/Macmillan)
The Drowning Girl, Caitlin R. Kiernan (Roc)
The Kind Folk, Ramsey Campbell (PS Publishing)
Silent Voices, Gary McMahon (Solaris)
Some Kind of Fairy Tale, Graham Joyce (Gollancz)

En İyi Kısa Roman

Kazanan: The Nine Deaths of Dr Valentine, John Llewellyn Probert (Spectral Press)
Curaré, Michael Moorcock (Zenith Lives!) (Obverse Books)
Eyepennies, Mike O’Driscoll (TTA Press)
The Respectable Face of Tyranny, Gary Fry (Spectral Press)

En İyi Kısa Hikaye

Kazanan: Shark! Shark! Ray Cluley (Black Static #29) (TTA Press)
Our Island, Ralph Robert Moore (Where Are We Going?) (Eibonvale Press)
Sunshine, Nina Allan (Black Static #29) (TTA Press)
Wish for a Gun, Sam Sykes (A Town Called Pandemonium) (Jurassic London)

En İyi Koleksiyon

Kazanan: Remember Why You Fear Me, Robert Shearman (ChiZine Publications)
From Hell to Eternity, Thana Niveau (Gray Friar Press)
Where Furnaces Burn, Joel Lane (PS Publishing)
The Woman Who Married a Cloud, Jonathan Carroll (Subterannean Press)

En İyi Antoloji

Kazanan: Magic: an Anthology of the Esoteric and Arcane, Jonathan Oliver (ed.) (Solaris)
A Town Called Pandemonium, Anne C. Perry and Jared Shurin (eds) (Jurassic London)
The Mammoth Book of Ghost Stories by Women, Marie O’Regan (ed.) (Robinson)
Terror Tales of the Cotswolds, Paul Finch (ed.) (Gray Friar Press)

En İyi Küçük Yayınevi (PS Publishing Bağımsız Basın Ödülü)

Kazanan: ChiZine Publications (Brett Alexander Savory and Sandra Kasturi)
Gray Friar Press (Gary Fry)
Spectral Press (Simon Marshall-Jones)
TTA Press (Andy Cox)

En İyi Kurgu Dışı

Kazanan: Pornokitsch, Anne C. Perry and Jared Shurin (eds)
Ansible, David Langford
The Cambridge Companion to Fantasy Literature, Edward James and Farah Mendlesohn (eds) (Cambridge University Press)
Coffinmaker’s Blues, Stephen Volk (Black Static) (TTA Press)
Fantasy Faction, Marc Aplin (ed.)
Reflections: On the Magic of Writing, Diana Wynne Jones (David Fickling Books)

En İyi Dergi/Süreli Yayın

Kazanan: Interzone, Andy Cox (ed.) (TTA Press)
Black Static, Andy Cox (ed.) (TTA Press)
SFX, David Bradley (ed.) (Future Publishing)
Shadows and Tall Trees, Michael Kelly (ed.) (Undertow Publications)

En İyi Sanatçı

Kazanan: Sean Phillips
Ben Baldwin
David Rix
Les Edwards
Vincent Chong

En İyi Çizgi Roman/Grafik Roman

Kazanan: Saga, Brian K. Vaughan and Fiona Staples (Image Comics)
Dial H, China Miéville, Mateus Santolouco, David Lapham and Riccardo Burchielli (DC Comics)
The Unwritten, Mike Carey, Peter Gross, Gary Erskine, Gabriel Hernández Walta, M.K. Perker, Vince Locke and Rufus Dayglo (DC Comics/Vertigo)
The Walking Dead, Robert Kirkman and Charlie Adlard (Skybound Entertainment/Image Comics)

En İyi Senaryo

Kazanan: The Cabin in the Woods, Joss Whedon and Drew Goddard
Avengers Assemble, Joss Whedon
Sightseers, Alice Lowe, Steve Oram and Amy Jump
The Hobbit: An Unexpected Journey, Fran Walsh, Philippa Boyens, Peter Jackson and Guillermo del Toro

En İyi Yeni Yazar (Sydney J. Bounds Ödülü)

Kazanan: Helen Marshall, for Hair Side, Flesh Side (ChiZine Publications)
Alison Moore, for The Lighthouse (Salt Publishing)
Anne Lyle, for The Alchemist of Souls (Angry Robot)
E.C. Myers, for Fair Coin (Pyr)
Kim Curran, for Shift (Strange Chemistry)
Lou Morgan, for Blood and Feathers (Solaris)
Molly Tanzer, for A Pretty Mouth (Lazy Fascist Press)
Saladin Ahmed, for Throne of the Crescent Moon (Gollancz)
Stephen Bacon, for Peel Back the Sky (Gray Friar Press)
Stephen Blackmoore, for City of the Lost (Daw Books)

Tim Burton Tarzında Pokemonlar
Dünya Fantezi Ödülü 2013 Kazananları Belli Oldu