Edebiyat

Ignac Kunos’un Yeni Kitabı “44 Türk Peri Masalı” Raflarda Yerini Aldı

44-turk-peri-masali-banner

Çoğu zaman arkaplanda kalan, deyim yerindeyse “tarihin tozlu sayfaları arasında” kaybolmuş, belki de kültürümüzün en zengin kollarından biri olan peri masallarımız sonunda hak ettikleri değeri gördü!

Yazılı kültürün çok sonra yaygınlaştığı ve zaman içerisinde birçok değerini yazıya aktaramadan kaybeden Türkler için eşsiz bir kaynak olan, Ignac Kunos‘un büyük bir özveriyle derlediği “44 Türk Peri Masalı” kitabı nihayet okuyucuyla buluşmaya hazır.

Tefrika Yayınları‘nın okuyucuyla buluşturduğu, 272 sayfalık kitabın tanıtımı ise şöyle;

44-turk-peri-masali-kapak“Bu derlemeyi oluşturan hikâyeler (masallar), Türk kültürünün zengin bahçelerinden toplanmıştır. Türkiye’nin bir yazın diyarı olmaması ve bu tür kitapların örneklerinin bulunmaması sebebiyle de hikâyeler kitaplardan değil, Osmanlı’da sosyal hayatın önemli bir bölümünü oluşturan hikâyecileri özenle dinlerken zaman zaman aldığım notlardan derlenmiş ve okuyucuya sunulmuştur. Bu hikâyeler, İstanbul’da her gün anlatılagelenlerle ya da bir tandırın etrafında kadınların çocuklarına ve komşularına anlattığı hikâyelerle aynıdır.

Türk peri masalları, gün ışığını binlerce büyüleyici renge büründürüp yansıtan kristaller gibidir; buluttan arınmış gökyüzü kadar berrak ve bir gülün üzerindeki çiy kadar şeffaftır. Kısacası, Türk peri masalları “bin bir gece” masalları değil, “bin bir gündüz” masallarıdır.”

Eğer siz de Türk masallarının alışılmamış ve büyülü dünyalarında bir yolculuğa çıkmak isterseniz, 44 Türk Peri Masalı’na kitaplığınızda yer açmanın tam zamanı!

İlginizi Çekebilir  Guardians of the Galaxy'nin Yönetmeni Belli Oldu!

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu