Son Haberler
Anasayfa » FRPNET Edebiyat » Hugo Ödülleri 2018 Adayları Açıklandı

Hugo Ödülleri 2018 Adayları Açıklandı

Bilimkurgu ve fantastiğin en önemli ödüllerinden biri olan Hugo Ödülleri‘nin 2018 yılı adayları açıklandı. 1953 yılından beri verilen ödüller bu sene de önemli yapıtları aday gösterdi.

Bu yıl da birbirinden güzel ve önemli eserler, bu önemli ödül için yarışacaklar.

2018 yılı adayları arasında ülkemizde de eserlerini Türkçe olarak okuyabildiğimiz John Scalzi, Ann Lackie ve Kim Stanley Robinson gibi değerli isimler En İyi Roman için yarışacaklar. 

Ağustos ayında düzenlenecek Hugo Ödül Töreni’nde açıklanacak olan ödüller için aday isimler şu şekilde:

En İyi Roman

  • The Collapsing Empire, by John Scalzi (Tor)
  • New York 2140, by Kim Stanley Robinson (Orbit)
  • Provenance, by Ann Leckie (Orbit)
  • Raven Stratagem, by Yoon Ha Lee (Solaris)
  • Six Wakes, by Mur Lafferty (Orbit)
  • The Stone Sky, by N.K. Jemisin (Orbit)

En İyi Kısa Roman

  • All Systems Red – Martha Wells (Tor.com Publishing)
  • “And Then There Were (N-One),” – Sarah Pinsker (Uncanny, March/April 2017)
  • Binti: Home – Nnedi Okorafor (Tor.com Publishing)
  • The Black Tides of Heaven – JY Yang (Tor.com Publishing)
  • Down Among the Sticks and Bones – Seanan McGuire (Tor.com Publishing)
  • River of Teeth – Sarah Gailey (Tor.com Publishing)

En İyi Roman Öykü

  • “Children of Thorns, Children of Water,” – Aliette de Bodard (Uncanny, July-August 2017)
  • “Extracurricular Activities,” – Yoon Ha Lee (Tor.com, February 15, 2017)
  • “The Secret Life of Bots,” – Suzanne Palmer (Clarkesworld, September 2017)
  • “A Series of Steaks,” – Vina Jie-Min Prasad (Clarkesworld, January 2017)
  • “Small Changes Over Long Periods of Time,” – K.M. Szpara (Uncanny, May/June 2017)
  • “Wind Will Rove,” – Sarah Pinsker (Asimov’s, September/October 2017)

En İyi Kısa Hikaye

  • “Carnival Nine,” by Caroline M. Yoachim (Beneath Ceaseless Skies, May 2017)
  • “Clearly Lettered in a Mostly Steady Hand,” by Fran Wilde (Uncanny, September 2017)
  • “Fandom for Robots,” by Vina Jie-Min Prasad (Uncanny, September/October 2017)
  • “The Martian Obelisk,” by Linda Nagata (Tor.com, July 19, 2017)
  • “Sun, Moon, Dust” by Ursula Vernon, (Uncanny, May/June 2017)
  • “Welcome to your Authentic Indian Experience™,” by Rebecca Roanhorse (Apex, August 2017)

En İyi Konu İle İlgili Çalışma

  • Crash Override: How Gamergate (Nearly) Destroyed My Life, and How We Can Win the Fight Against Online Hate, by Zoe Quinn (PublicAffairs)
  • Iain M. Banks (Modern Masters of Science Fiction), by Paul Kincaid (University of Illinois Press)
  • A Lit Fuse: The Provocative Life of Harlan Ellison, by Nat Segaloff (NESFA Press)
  • Luminescent Threads: Connections to Octavia E. Butler, edited by Alexandra Pierce and Mimi Mondal (Twelfth Planet Press)
  • No Time to Spare: Thinking About What Matters, by Ursula K. Le Guin (Houghton Mifflin Harcourt)
  • Sleeping with Monsters: Readings and Reactions in Science Fiction and Fantasy, by Liz Bourke (Aqueduct Press)

En İyi Çizgi Roman

  • Black Bolt, Volume 1: Hard Time, written by Saladin Ahmed, illustrated by Christian Ward, lettered by Clayton Cowles (Marvel)
  • Bitch Planet, Volume 2: President Bitch, written by Kelly Sue DeConnick, illustrated by Valentine De Landro and Taki Soma, colored by Kelly Fitzpatrick, lettered by Clayton Cowles (Image Comics)
  • Monstress, Volume 2: The Blood, written by Marjorie M. Liu, illustrated by Sana Takeda (Image Comics)
  • My Favorite Thing is Monsters, written and illustrated by Emil Ferris (Fantagraphics)
  • Paper Girls, Volume 3, written by Brian K. Vaughan, illustrated by Cliff Chiang, colored by Matthew Wilson, lettered by Jared Fletcher (Image Comics)
  • Saga, Volume 7, written by Brian K. Vaughan, illustrated by Fiona Staples (Image Comics)

En İyi Film (Uzun Metraj)

  • Blade Runner 2049
  • Get Out
  • The Shape of Water
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Thor: Ragnarok
  • Wonder Woman

En İyi Film (Kısa Metraj)

  • Black Mirror: “USS Callister,” 
  • “The Deep” [song]
  • Doctor Who: “Twice Upon a Time,”
  • The Good Place: “Michael’s Gambit,”
  • The Good Place: “The Trolley Problem,”
  • Star Trek: Discovery: “Magic to Make the Sanest Man Go Mad,”

En İyi Editör (Kısa Yapıt)

  • John Joseph Adams
  • Neil Clarke
  • Lee Harris
  • Jonathan Strahan
  • Lynne M. Thomas & Michael Damian Thomas
  • Sheila Williams

En İyi Editör (Uzun Yapıt)

  • Sheila E. Gilbert
  • Joe Monti
  • Diana M. Pho
  • Devi Pillai
  • Miriam Weinberg
  • Navah Wolfe

En İyi Profesyonel Sanatçı

  • Galen Dara
  • Kathleen Jennings
  • Bastien Lecouffe Deharme
  • Victo Ngai
  • John Picacio
  • Sana Takeda

En İyi Yarı-Profesyonel Yayın

  • Beneath Ceaseless Skies
  • The Book Smugglers
  • Escape Pod
  • Fireside Magazine
  • Strange Horizons
  • Uncanny Magazine

En İyi Fanzin

  • File 770 – Mike Glyer
  • Galactic Journey – Gideon Marcus
  • Journey Planet – Team Journey Planet
  • nerds of a feather, flock together – The G, Vance Kotrla ve Joe Sherry
  • Rocket Stack Rank – Greg Hullender ve Eric Wong
  • SF Bluestocking – Bridget McKinney

En İyi Fan Yayını

  • The Coode Street Podcast – Jonathan Strahan ve Gary K. Wolfe
  • Ditch Diggers – Mur Lafferty ve Matt Wallace
  • Fangirl Happy Hour – Ana Grilo ve Renay Williams
  • Galactic Suburbia – Alisa Krasnostein, Alexandra Pierce ve Tansy Rayner Roberts
  • Sword and Laser – Veronica Belmont ve Tom Merritt
  • Verity! – Deborah Stanish, Erika Ensign, Katrina Griffiths, L.M. Myles, Lynne M. Thomas ve Tansy Rayner Roberts

En İyi Fan Yazar

  • Camestros Felapton
  • Sarah Gailey
  • Mike Glyer
  • Foz Meadows
  • Charles Payseur
  • Bogi Takács

En İyi Fan Sanatçı

  • Geneva Benton
  • Grace P. Fong
  • Maya Hahto
  • Likhain (M. Sereno)
  • Spring Schoenhuth
  • Steve Stiles

En İyi Edebiyat Serisi

  • The Books of the Raksura – Martha Wells (Night Shade)
  • The Divine Cities – Robert Jackson Bennett (Broadway)
  • InCryptid – Seanan McGuire (DAW)
  • The Memoirs of Lady Trent – Marie Brennan (Tor US / Titan UK)
  • The Stormlight Archive – Brandon Sanderson (Tor US / Gollancz UK)
  • World of the Five Gods – Lois McMaster Bujold (Harper Voyager / Spectrum Literary Agency)

En İyi Yeni Yazar – The John W. Campbell Ödülü

  • Katherine Arden
  • Sarah Kuhn
  • Jeannette Ng
  • Vina Jie-Min Prasad
  • Rebecca Roanhorse
  • Rivers Solomon

En İyi Genç Yetişkin Kitap – Dünya Bilimkurgu Derneği (The World Science Fiction Society) Ödülü

  • Akata Warrior – Nnedi Okorafor (Viking)
  • The Art of Starving – Sam J. Miller (HarperTeen)
  • The Book of Dust: La Belle Sauvage –  Philip Pullman (Knopf)
  • In Other Lands – Sarah Rees Brennan (Big Mouth House)
  • A Skinful of Shadows – Frances Hardinge (Macmillan UK / Harry N. Abrams US)
  • Summer in Orcus – yazan: T. Kingfisher (Ursula Vernon), çizen: Lauren Henderson (Sofawolf Press)
Stephen King'in The Tommyknockers Romanı da Beyaz Perdeye Geliyor
Spider-Man Çizgi Serisinin Yeni Bölümleri Disney Channel'da