Edebiyat

Hans Christian Andersen Ödülü’ne Türkiye’den İki Aday

mavisel-yener-sedat-girgin-banner

Yazar Mavisel Yener ve illüstratör Sedat Girgin, edebiyat alanın en prestijli ödüllerinden Hans Christian Andersen Ödülü’ne 2018 yılı adayı oldu.

Gençler İçin Kitaplar Uluslararası Kurulu’nun (IBBY) öncülüğünde, Türkiye’de ise Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği’nin (ÇGYD) katkılarıyla iki yılda bir düzenlenen; eserleriyle çocuk edebiyatına kalıcı katkı yapmış adaylar arasından uluslararası bir jüri tarafından seçilen bir yazara ve bir çizere verilen ödül, alanının en prestijli ödülü olarak görülüyor.

mavisel-yener

Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi mezunu olan Mavisel Yener‘in 100’e yakın roman, öykü, masal, şiir türlerinde yayımlanmış kitabı bulunuyor. Yener, çocuk edebiyatına yönelik çalışmaları ve katkıları nedeniyle aday gösterildi.

sedat-girgin

Türkiye’nin tanınmış illüstratörlerinden Sedat Girgin, özellikle çocuk kitapları için yapmış olduğu çizimler ve çalışmalar ile tanınıyor. Bugüne kadar Öfkeli Örümcek Rıza, İnatçı Kirpi Mina, Tembel Balık Sefa ve daha birçok çocuk kitabı için çizimler yapan Girgin, kişisel ve karma olarak da birçok sergide de yer almıştı.

Bir yazar ve bir çizerin onurlandırıldığı edebiyat dünyasındaki en prestijli ödüllerden olan Hans Christian Andersen Ödülü, 2018 yılı için adaylarını Sedat Girgin ve yazar Mavisel Yener olarak açıkladı.

İlginizi Çekebilir  Diskdünya'nın Yeni Macerasında Maskeli Balo'ya Davetliyiz

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu