Anasayfa » FRPNET Edebiyat » H.G. Wells’in Zaman Makinesi Kitabı Çıktı

H.G. Wells’in Zaman Makinesi Kitabı Çıktı

1895 yılında kaleme alınmış olan ve bilimin de en büyük sorularından birisi olan zaman yolculuğunu en iyi şekilde işleyen romanlardan birisi olan H.G. Wells’in Zaman Makinesi eseri çıktı.

İthaki Yayınları’nın Bilimkurgu Klasikleri serisi kapsamında yayınlanan bu klasik eserin arka kapak yazısı şöyle;

Wells’in ilk olarak okul gazetesinde yayınladığı bir öyküden hareketle kaleme aldığı kısa romanı Zaman Makinesi, 1895’ten beri bilimkurgunun önde gelen eserlerinden biri oldu. Hem geleceği hayal etmek hem de biliminsanının karakterini göstermek adına derin saptamalarda bulunan, politik göndermelerle yüklü bu distopya, hâlâ gerçekleştiremediğimiz bir fantezinin peşinden yıllardır sürüklüyor bizi.

Volkan Gürses’in Türkçeye çevirdiği Zaman Makinesi’nin bu yeni baskısı, roman tarihi ve H.G. Wells üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan akademisyen Patrick Parrinder’ın önemli makalelerinden biriyle zenginleşiyor. Elif Ersavcı’nın Türkçeye kazandırdığı bu makalede Parrinder, Wells’in Zaman Makinesi’ni yazarken, “yaratıcılık düzeyinde de olsa, kendi ölümünün ötesine geçmeyi” öğrendiğini iddia ediyor. Zamana karşı bir makinenin, ölümlülüğe karşı bir yaşamın hikâyesi bu.

Wells’in en büyük üç romanından biri olan Zaman Makinesi’ni okurken, hepimiz bir Zaman Yolcusu’yuz!

İlginizi Çekebilir  Patrick Rothfuss'un "Sessizliğin Müziği" Kitabı Geliyor

Çevirisini Volkan Gürses’in yaptığı 128 sayfalık kitap raflarda yerini aldı. İyi okumalar.