Son Haberler
Anasayfa » FRPNET Edebiyat » H.G. Wells’in Makaleleri Bu Kitapta Toplandı – Tüm Savaşları Bitirecek Savaş

H.G. Wells’in Makaleleri Bu Kitapta Toplandı – Tüm Savaşları Bitirecek Savaş

Yazar ve düşünür kimliğiyle olduğu kadar gazeteciliğiyle de öne çıkan H.G. Wells’in Birinci Dünya Savaşı’nın ilk yıllarında kaleme aldığı on bir makale bir kitapta toplandı. “Tüm Savaşları Bitirecek Savaş”, İthaki Yayınları‘ndan çıktı.

İlk kez 1914 yılında çeşitli gazetelerde yayımlanan ve “Tüm Savaşları Bitirecek Savaş” adlı kitapta toplanan bu makalelerde Wells, “Tüm Savaşları Bitirecek Savaş” olarak tanımladığı Birinci Dünya Savaşı’nın Avrupa halkları üzerindeki etkilerinden, gelişen teknolojiyle ortaya çıkan yeni savaş makinelerine kadar birçok konuyu yakından irdeliyor.

Savaş sırasında başta İngilizler olmak üzere halkların göğüs germek zorunda kaldıkları zorlukları sade bir üslupla dile getiren Wells, bir yandan da savaşın ardından Avrupa’nın bürüneceği hal üzerine varsayımlarda bulunuyor. Savaşın sona erip barışın gelmesini sağlayabilecek ihtimallere geniş yer vererek tüm insanlık için refah ve barış dolu bir dünya ihtimalini öne sürüyor.

“Tüm Savaşları Bitirecek Savaş”ta, dönemin en büyük fütüristlerinden birinin gözünden, Birinci Dünya Savaşı yorumları bulunuyor:

“Bu tarihin en büyük savaşı. Bu ulusların değil, insanlığın savaşıdır.
Dünyayı kapıldığı çılgınlıktan kurtarmak ve bir çağa son vermek
adına yapılan bir savaştır.”

88 sayfalık “Tüm Savaşları Bitirecek Savaş“ı Zeynep Nisan Kaynar dilimize çevirdi.

İlginizi Çekebilir  Robert A. Heinlein'ın Yıldız Gemisi Askerleri Kitabı Çıktı

İyi okumalar.