Edebiyat

Gotik Edebiyatın Klasik Örneği “Vathek” Geliyor

vathek-banner

Gotik edebiyat, ilk olarak 1764 yılında Horace Walpole‘un kaleme aldığı “Otranto Şatosu” ile başladı. Sonrasında da Edgar Allan Poe, H.P. Lovecraft gibi önemli isimlerle fantastik türün temel taşları arasında yerini aldı.

İthaki Yayınları, bu türün çok fazla bilinmeyen ancak hem gotik edebiyatın önemli eserlerinden olan hem de korku edebiyatının en başarılı ilk örneklerinden olan William Beckford‘un “Vathek” eserini yayınlıyor.

Fantazyanın ünlü isimleri Jorge Luis Borges ve H.P. Lovecraft’ın da hayran olduğu Vathek eserinde; yıldızların sırrını çözmek için Babil Kulesi’nin bir benzerini inşa ettiren Abbasi soyunun dokuzuncu halifesi Vathek’in gotik ve fantastik hikayesini okuyacağız.

vathek-kapakKitabın arka kapak yazısı şöyle;

Vathek’in gotik edebiyat dahilinde değerlendirilmesini sağlayan en önemli özelliklerinden biri, Aydınlanmacı umudun yerine gotik umutsuzluğu yerleştirmesidir . Kutsal (ve tabii ki yasak) bilginin peşine düşen, dünyevi gösterişinin temsili olan zevk saraylarının tahtında otururken o meşhur Faustvari umudu taşıyan halife, arzusunun aşırılığı sonucunda Tanrı’nın en değerli armağanını yitirir: Umudu… Zaten, yazarın tasvir ettiği şekliyle Vathek’in vardığı yer, daha sonra birçok gotik edebiyat karakterinin de gideceği, hatta gitmek için çok uğraşacağı bir yerdir. Cehennemin Şark salonunda Vathek tek başına beklemektedir.

“Doğu romansları konusunda bir uzman olan Beckford, atmosferi görülmemiş bir hassasiyetle ele alıyor ve şatafat düşkünlüğünü, ince bir kötülüğü, medeni bir kalleşliği etkili bir şekilde yansıtıyor.”
– H. P. Lovecraft

“Beckford’ın Yeraltı Ateşi sarayı, edebiyatın ilk korkunç cehennemidir. Hatırladığım kadarıyla da Vathek’ten önce yazılmış hiçbir eserin ‘tekinsiz’ olduğu  söylenemez.”
– Jorge Luis Borges

 

Çevirisini İsmail Yerguz’un yaptığı 128 sayfalık Vathek, 23 Ekim’de raflarda olacak. İyi okumalar.

İlginizi Çekebilir  Yüzyılın En İyi Bilimkurgu Öyküleri Kitabı Raflarda

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. bordo siyah yayinlamisti. ilk sayfada bir detay vardir.
    beckford 5 yasindayken 8 yasindaki mozart dan piyano dersi almistir.
    vathek ise ustat jlb nin soyledigi gibi edebiyatin tekinsizlik miladiydi benim icin de.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu