Son Haberler
Anasayfa » FRPNET Edebiyat » Google, Amazon’a Karşı – Kitap Dünyasında Devler Kapışıyor

Google, Amazon’a Karşı – Kitap Dünyasında Devler Kapışıyor

amazon-google

İnternet arama motoru Google ve köklü kitabevi Barnes & Noble, ortak rakipleri Amazon’a karşı ittifak yapma kararı aldı.

Amazon’un hakim konumu karşısında güçlerini birleştirme kararı alan iki şirket arasında yapılan anlaşmaya göre, Google‘ın geçen sene kurduğu posta servisi Google Shopping Express, Barnes & Noble‘a ait ürünlerin dağıtımını üstlenecek.

Amazon.com gibi kitap satışı yapan Barnes & Noble, ilk etapta ABD’nin sayılı şehirlerini kapsayacak bu yeni online satış strateji sayesinde sektördeki en büyük rakibi ile arasındaki farkı kapatmayı hedefliyor.

e-book-picGoogle ve Barnes & Noble fiyat konusunda da Amazon’a darbe indiriyor. Servis, Google Shopping Express üyelerine ücretsiz. Üye olmayan kişiler ise 4,99 dolar ödeyerek bu hizmetten faydalanabilecek. Amazon’da ise fiyatlar 5.99 dolar ve 9.98 dolar arasında değişiyor.

Amazon’la baş edemeyen ve son beş yılda 63 mağazasını kapatarak küçülme yoluna giden Barnes & Noble, Google’ın yardımıyla online satışlarını arttırmayı ve bu sayede zararını telafi etmeyi amaçlıyor.

İki şirket arasındaki anlaşmanın online satışların artırılması için yapıldığını vurgulayan Barnes & Noble’ın CEO’su Michael P. Huseby, projeyi bir test olarak tanımlıyor.

İlginizi Çekebilir  Ray Bradbury'nin Güneşin Altın Elmaları Kitabı Çıktı

Google ve Amazon, daha önce tablet piyasasında da karşı karşıya gelmişti. Böyle rekabetler genellikle okurların işine yarar. Ne kampanyalar ve ne indirimler olacak zamanla göreceğiz.