Son Haberler
Anasayfa » FRPNET Edebiyat » Gönül Yonar’ın “Yaratılış Mitolojileri” Kitabı Raflarda

Gönül Yonar’ın “Yaratılış Mitolojileri” Kitabı Raflarda

 yaratilis-mitolojileri-gonul-yonar-banner

Daha önce “Türk Edebiyatında Fantastiğin Kökenleri” isimli kitap ile fantastiğin köklerine inen araştırmacı yazar Gönül Yonar bu sefer de mitolojilerdeki yaratılışın köklerine iniyor.

Fantastik edebiyata da önemli ölçüde yön veren mitolojilerin en önemli kısımları arasında yer alan yaratılış efsaneleri, Yaratılış Mitolojileri kitabında her yönüyle anlatılıyor.

yaratilis-mitolojileri-gonul-yonarKitap hem dini öğeleri hem de mitolojik öğeleri bir arada toparlayarak doğunun topraklarımızı da etkileyen efsanelerini derlemiş.

Kitabın arka kapak yazısı şöyle;

‘Başlangıçta…’ Yaratılışla ilgili birçok hikâye böyle başlar. Farklı coğrafyalarda ve tarihin her köşesinde bu sözcüğün yaydığı hikâyelere şahit oluruz. Mitolojilere yaptığımız yolculukta bizi bekleyen ‘ilk’ler aslında insanlığımızın kökenlerine uzanma, onunla temas etme hayalinden ve merakından başka bir şey değildir. Böyle bir merak ve istek bizi birçok medeniyetin dinî, kültürel ve sosyal dinamikleriyle yüz yüze getirir.

Gönül Yonar, Türk Edebiyatında Fantastiğin Kökenleri kitabından sonra bu yeni kitabında da insanın kendi harikuladeliğini keşfetme ve anlama çabasının bir ürünü olan yaratılış mitolojilerini ele alıyor. Kadîm Doğu’nun altı medeniyetindeki bilhassa ilk yaratılış, kadının yaratılışı ve Tufan hadisesi mitlerinin ele alındığı bu çalışma insanlığın ve bizatihi insanlık düşüncesinin tarihî seyrini bir bütün olarak göstermesi bakımından fevkalade önem taşıyor.

İlginizi Çekebilir  "Mezarlık Kitabı" Çizgi Roman Oluyor

Ötüken Neşriyat etiketiyle çıkan 328 sayfalık kitabı okumanızı öneririz.