Edebiyat

Fantazyanın Usta Kalemi Gene Wolfe Aramızdan Ayrıldı

Ülkemizde maalesef pek tanınmasa da fantastik dünyanın en önemli kalemlerinden olan usta yazar Gene Wolfe, hayata gözlerini yumdu. Çok değerli eserler kazandırmış, Neil Gaiman ve Ursula K. Le Guin gibi yazarları derinden etkilemiş, dünyanın en iyi fantastik eserinde listelerinde en tepelerde yer almış Gene Wolfe, kalp hastalığına yenik düştü.

1931 yılında ABD’de doğan Gene Wolfe, kariyerine 2 Nebula Ödülü, 6 Locus Ödülü, 4 Dünya Fantezi Ödülü sığdırmış ve daha pek çok değerli ödüle layık görülmüştü. Ülkemizde maalesef kitapları yayınlanmadı lakin yazarın The Book of the New Sun serisi, Locus dergisi tarafından “1990 öncesi yayınlanmış en iyi üçüncü (Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit’ten sonra) fantastik kurgu kitabı,” seçilmiştir.

Neil Gaiman ve Gene Wolfe

Zamanında J.R.R. Tolkien ile mektuplaşmış, 87 yıllık yaşamına pek çok eser sığdırmıştır. Hayattayken pek çok yazar ve eleştirmen tarafından, “Yaşayan en iyi fantastik kurgu yazarı,” olarak bahsedilmiş hatta ödüllü bilimkurgu yazarı Michael Swanwick tarafından, “İngilizce eser veren en iyi yazar,” olarak bahsedilmiştir.

İlgili Makaleler

14 Nisan 2019 günü, geçirdiği kalp rahatsızlığı nedeniyle 87 yaşında hayata gözlerini yumdu. Umarız bir gün Gene Wolfe gibi değerli bir yazarın kitaplarını Türkçe okuyabiliriz.

İlginizi Çekebilir  The Witcher Kitapları Sonunda Türkçe!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu