Son Haberler
Anasayfa » FRPNET Edebiyat » Fantastik Edebiyat Dünyasında Savaş – Le Guin vs. Ishiguro

Fantastik Edebiyat Dünyasında Savaş – Le Guin vs. Ishiguro

leguin-ishiguro

The Buried Giant ile fantastik kurgu türüne soyunan Ishiguro sert kayaya tosladı.

Yerdeniz Serisi gibi fantastik kurgunun en önemli eserlerinden bazılarına imza atan Ursula K. Le Guin, yazarı “tür züppeliği” ile itham etti.

Dokuz yıl aradan sonra yayımlanan “fantastik” romanı The Buried Giant ile mart başında okuruyla hasret gideren Kazuo Ishiguro’nun sevinci kısa sürdü. Japon asıllı İngiliz yazar, fantastik edebiyatın piri Ursula K. Le Guin’in eleştiri oklarından nasibini ziyadesiyle aldı.

the-buried-giantLe Guin’in “tür züppeliği” ile itham ettiği yazar, kolay pes etmeyeceğini, “Ursula bu kez yanlış insana çattı,” sözleriyle belli etti.

Blogunda, “Beni hedef göstermesinin tek sebebi, ajandasındaki son düşman olmam” ifadesini kullanan Ishiguro, şöyle devam etti: “Sanırım benim yeni Margaret Atwood olmamı istiyor.”

Daha önce Kanadalı yazar Margaret Atwood ile bilimkurgu ve roman türü üzerine bir polemik yaşayan Le Guin memnun kalmamışsa da, Britanya tarihinin karanlık dönemlerinde, içinde ejderhaların, canavarların, perilerin cirit attığı bir hikaye anlatmaya soyunan Ishiguro, kitabın film haklarını daha yayımlanmadan sattı bile.

İlginizi Çekebilir  Şimdiye Kadar Saklanan Harry Potter Çizimleri Ortaya Çıktı

Dilerseniz The Buried Giant kitabını hemen buradan alabilirsiniz.