Son Haberler
Anasayfa » FRPNET Edebiyat » Dünyanın İlk E-Kütüphanesi – BiblioTech

Dünyanın İlk E-Kütüphanesi – BiblioTech

Bibliotech banner

Teknolojinin iyiye kullanımları arasında kuşkusuz, yeni araştırmalar yapmak ve yeni bilgilere ulaşmak da var! Dünyanın ilk şehir E-Kütüphanesi açıldı!

İnternet hızlarının ve sabit depolama alanlarının büyümesi teknolojinin daha aktif kullanılması adına kullanıcıya yeni imkanlar tanıyor. Ulaşmak istediğimiz bir bilgi için günlerimizi ayırıp birçok şehirdeki farklı kütüphanelerden araştırmalar yapmamıza gerek bırakmayan internet, yeni bir ilke daha imza atıyor.

Bibliotech E-kütüphane
Bibliotech E-kütüphane

Teksas’ın Bexar bölgesinde bulunan BiblioTech adındaki dev kütüphane, hiç kitap bulunmayan tamamı dijital bir e-kütüphane haline dönüştürülmüş. Dünyada ilk kez yapılan bu dijital platforma dönüşüm projesinde bilgi kaynakları olarak kütüphanedeki tüm kitaplar kullanılmış.

Teksas’ta hakimlik yapan Nelson Wolff tarafından 2.4 milyon dolarlık yatırımın sonucunda, tüm kitapların yazıya dökülerek bilgisayarlara aktarılmasıyla ilk e-kütüphane oluşturuldu.

Bilgilere, masa üzerinde bulunan yüksek performanslı bilgisayarlar ve tabletler yardımıyla erişiliyor. İnternet ve dijital dünyanın en büyük adımlarından biri olduğunu öne süren Wolff, diğer dev şehir kütüphanelerinin de bu yolu izlemesi gerektiğini önermiş.

BiblioTech’in web sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Son Savaş- Şeytanın Uyanışı: Hayata Tesla’nın Gözünden Bakın, Aron’la Engizisyon'dan Kaçın, Donna ile Gizemi Çözün