Son Haberler
Anasayfa » FRPNET Edebiyat » Dünya Fantezi Ödülü Adayları Açıklandı

Dünya Fantezi Ödülü Adayları Açıklandı

world-fantasy-convention-2012-banner

1-4 Kasım 2012 tarihleri arasında Toronto’da gerçekleştirilecek World Fantasy Convention‘da verilecek ödüller için adaylar açıkladı. 1975 yılından beri süregelen ve en eski fantastik etkinliklerden biri olarak gösterilen World Fantasy Convention’da, fantastik edebiyata, bilgisayar oyunlarına ve fantazyanın bir çok alt koluna yer veren büyük bir etkinlik.

Etkinlik içerisinde verilen ödüllerde bir o kadar prestijli olarak kabul edilmekte ve ödülü kazananlar da kendilerine fantazya dünyasında önemli bir yer kazanmakta. Neil Gaiman, Stephen King, Michael Moorcock, George R.R. Martin, Anne Rice, Ursula K. Le Guin gibi ünlü yazarların da kazandığı bu ödülün şekli ise H.P. Lovecraft’ın ufak bir büstü. Böylece usta korku yazarı da bir ömür boyu onurlandırılmış oluyor.

Yazarlar Alan Harner ve George R. R. Martin’e Ömür Boyu Başarı Ödülü verilecek etkinliğin, adaylarına bir göz atalım. İşte Dünya Fantezi Ödülü (World Fantasy Award) adayları:

world-fantasy-awardEn İyi Roman

– Those Across the River, Christopher Buehlman
– 11/22/63, Stephen King
– A Dance with Dragons, George R. R. Martin
– Osama, Lavie Tidhar
– Among Others, Jo Walton

En İyi Kısa Hikaye

– “Near Zennor”, Elizabeth Hand (A Book of Horrors)
– “A Small Price to Pay for Birdsong”, K. J. Parker (Subterranean Winter 2011)
– “Alice Through the Plastik Sheet”, Robert Shearman (A Book of Horrors)
– “Rose Street Attractors”, Lucius Shepard (Ghost by Gaslight)
– “Silently and Very Fast, Catherynne M. Vallente (Clarkesworld)

En İyi Kısa Kurgu

– “X for Demetrious”, Steve Duffy (Blood and Other Cravings)
– “Younger Women”, Karen Joy Fowler (Subterranean Summer 2011)
– “The Paper Menagerie”, Ken Liu (F&SF 3-4/11)
– “A Journey of Only Two Paces”, Tim Powers (The Bible Repairman and Other Stories)
– “The Cartographer Wasps and the Anarchist Bees”, E. Lily Yu (Clarkesworld 4/11)

En İyi Antoloji

– Blood and Other Cravings, Ellen Datlow, ed.
– A Book of Horrors, Stephen Jones, ed.
– The Thackery T. Lambshead Cabinet of Curiosities, Ann & Jeff VanderMeer, eds.
– The Weird, Ann & Jeff VanderMeer, eds.
– Gutshot, Conrad Williams, ed.

En İyi Koleksiyon

– Bluegrass Symphony, Lisa L. Hannett (Ticonderoga)
– Two Worlds and In Between, Caitlín R. Kiernan (Subterranean Press)
– After the Apocalypse, Maureen F. McHugh (Small Beer)
– Mrs Midnight and Other Stories, Reggie Oliver (Tartarus)
– The Bible Repairman and Other Stories, Tim Powers (Tachyon)

En İyi Çizer

– John Coulthart
– Julie Dillon
– Jon Foster
– Kathleen Jennings
– John Picacio

Profesyonel Özel Ödülü

– John Joseph Adams, for editing – anthology and magazine
– Jo Fletcher, for editing – Jo Fletcher Books
– Eric Lane, for publishing in translation – Dedalus books
– Brett Alexander Savory & Sandra Kasturi, for ChiZine Publications
– Jeff VanderMeer & S.J. Chambers, for The Steampunk Bible

Amatör Özel Ödülü

– Kate Baker, Neil Clarke, Cheryl Morgan & Sean Wallace, for Clarkesworld
– Cat Rambo, for Fantasy
– Raymond Russell & Rosalie Parker, for Tartarus Press
– Charles Tan, for Bibliophile Stalker blog
– Mark Valentine, for Wormwood

White Wolf Yayın Listesini Açıkladı
Bir Zamanlar Çizgi Romandılar